Web Tasarım

İnternet Reklamcılığı

İnternet Reklamcılığı

 

İnternet reklamcılığı dijital hizmetlerin temelini oluşturan bir faaliyettir. Bunlar kendi arasında çeşitli gruplara ayrılmaktadır:

 

Sosyal Medya Odaklı Fiyatlandırmayla Çalışan Reklamlar

 

Google Ads, Twitter, Facebook Business, Bing, Yandex Direct, Instagram ve  Pinterest gibi sosyal medya odaklı web sitelerinin reklam seçenekleri oldukça popülerdir. Fakat önce az bütçe gerektiren sosyal medya reklamlarından başlanması önerilir. Böylece kişi reklam kampanyaları oluşturmayla ilgili deneyim kazanacak ve daha yüksek bütçe gerektiren reklamların yönetimi hususunda zorluk çekmeyecektir.

 

Tıklama Başı Fiyatlandırma ile Çalışan Reklamlar

 

Bu reklam çeşidinde kişiler tıklama başına bir mâliyet öderler. Bu mâliyetler reklam verilen sektöre göre farklılık arz etmektedir. Reklam verilecek dönem hizmet verilen sektörle uygunluk gösteriyorsa geri dönüşüm oranının fazla olacağı söylenebilir.

 

Satın Alma Başına Fiyatlandırmayla Çalışan Reklamlar

 

Verilen reklamlar üzerinden satışı gerçekleştirilen her ürün/hizmet için yayıncılara belirli oranda reklam  komisyonuödenir. Çok kârlı gözüken bu reklam türü fiyat konusunda avantajlı ürünlerde satış hacmi sağlamaktadır.

 

Gösterim Başına Maliyetle Çalışan Reklamlar

 

İnternet reklamcılığı alanında sıklıkla tercih edilen bu reklam çeşidi herhangi bir aksiyon olmadan, yalnızca gösterim için ödeme yapılmasını gerektirir. Mesela 1000 gösterim başına 5$ vermeniz gerekebilir. Ziyaretçilerin dikkati etkileyici bir görsel, kampanya metni veya video ile çekilebilir.

 

Şirketler İçin İnternet Reklamcılığı

 

Kurumsal olarak SEM hizmeti sağlayan firmalar şirketlere bu konuda destek sunmaktadır. Bu reklamcılık sayesinde şirket hem hizmetini kapsayan il ve ilçe bazında hem de ülke genelinde bilinen bir marka hâline gelebilir.

 

İnternet reklamcılığı şirketlerin müşteri ve ciro oranlarını artıran bir hizmettir. Bu doğrultuda Google Ads kampanyalarını da etkin şekilde kullanmak önemlidir.

 

Belli anahtar kelimelerle gerçekleştirilen aramalarda şirket isminin görünür olması Google Ads hizmetiyle mümkündür. Bu sayede firmaların potansiyel müşterilerine ulaşması daha kolay olmaktadır.

 

SEM yani Search engine marketing hizmetlerini etkili bir şekilde yürütebilmek buna bağlıdır. Reklamcılık faaliyetlerinden maximum düzeyde verim alınabilmesi için reklam kapsamının doğru belirlenmesi, hedef kitle analizi gibi kriterlere riayet edilme zorunluluğu vardır.

 

İnternet Reklamcılığının Avantajları

 

İnternet reklamcılığı en güçlü ve hızlı pazarlama faaliyetlerinden biridir. Kısa zamanda geniş kitlelere ulaşma imkânı sunar. Ürün ve hizmetleri daha câzip hâle getirerek satışları artırır. Dil seçenekleriyle uluslararası çapta tanıtım olanağı da internet reklamcılığının diğer yararlarından sadece biridir.

 

İnternet Üzerinden Reklamcılık Çeşitleri

 

Bunları şöyle sıralamak mümkündür:

 

  • İçerik ağı reklamları
  • Arama motoru reklamları
  • E-mail reklamları
  • Sosyal medya reklamları

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir