Sosyal Medya Yönetimi

Instagram’da En Etkili Satış Stratejileri Nelerdir?

Instagram’da En Etkili Satış Stratejileri Nelerdir?

Instagram etkili satış stratejileri pazarlama ve reklam faaliyetleri için bu sosyal mecrâyı kullanacak olanları yakından ilgilendirmektedir. Instagram işletme hesabınızın olması, her an açık bir mağazanızın olması demektir. Bu mağazaya daha fazla müşteri çekip daha çok satış yapmak da sizin elinizdedir.

 

Instagram’dan Nasıl Satış Yapılır?

 

Instagram üzerinden satış yapmak için ilk olarak profesyonel hesaba ihtiyacınız olacaktır. Ardından bunu; düzenli ve kaliteli içerik hazırlama, bir rutin hâlinde paylaşım yapma, reklam yayınlama ve gerekirse başka hesaplarla işbirliği içinde olma gibi aşamalar takip eder.

 

İşletme Hesabına Geçiş Yapılmalıdır

 

Instagram’dan satış yapmanın ilk adımı hesabı işletme profiline dönüştürmektir. Bu sayede ‘hemen ara’ ve benzeri iletişim butonlarını kullanmanız, sponsorlu reklam çıkmanız mümkün hâle gelecektir. İşletme hesapları bir marka temsilcisidir. Normal hesaplardan farklı pek çok ayrıcalığı bulunan işletme hesapları; Instagram sayfasının tıpkı bir internet sitesi gibi kullanılmasına olanak verir.

 

Analiz Araçlarından Faydalanılmalıdır

 

Instagram’dan satış yapmak için pazarlama stratejilerinin belirlenmesi lâzımdır. Bu işin en önemli kısmı doğru içerik oluşturmadır. Bütün satış planları bu aşamada kurgulanır. Instagram sayfasının verileri analiz edilmeli ve hangi içeriklerin üretileceğine, reklam bütçesinin nasıl optimize edileceğine bu doğrultuda karar verilmelidir.

 

Takipçilerin cinsiyet, ülke ve yaşgibi demografik bilgileri, paylaşımların etkileşim oranları, zamana göre aktiflik durumu ve buna benzer pek çok bilgi ‘İstatistikler’ bölümünde saklıdır. Bunlar tahmine dayalı olmayıp bilakis objektif raporlardır. Bu verilerin düzenli olarak incelenip mukayese edilmesi hedef kitle ve içerik çalışmalarına yön verecektir.

 

Instagram’dan Satış Yapmanın Püf Noktaları

 

  • Instagram’dan ürün tanıtımı için; etkileyici tasarımlar, ilgi çekici görseller kullanmak gerekir. Bu platform görsellik üzerine kuruludur ve orijinal, dikkate değer görseller Instagram satışlarının artmasında büyük rol oynar.
  • Yazılan açıklamalar hedef kitleye hitap etmelidir.
  • Fotoğraf metinlerinin içinde anahtar kelimelere yer verilmeli; bunlar rastgele değil, doğru oranda ve doğru yerde kullanılmalıdır.
  • Ürünlere ilişkin stüdyo fotoğraflarından ziyade gündelik yaşam fotoğrafları daha samimi, daha doğal olarak değerlendirilecektir. Örneğin bir kahve ambalajının spot ışıklar altında, beyaz zeminde çekilmiş bir fotoğrafı yerine güzel bir manzaraya karşı kahve içen bir kişinin fotoğrafı daha –deyim yerindeyse- cana yakın durur.
  • Tanıtım içeriklerinde video efektlerine ve seslere de yer verilmelidir.
  • Kısa, öz, vurucu reklam metinleri hazırlanmalıdır.
  • Ürün tanıtımları sistematik bir şekilde yayınlanmalı; belli bir düzene oturtulmalıdır.
  • Instagram’dan satış yapmak istiyorum diyorsanız sponsorlu reklamlara da ihtiyacınız olacaktır. Tanıtımlarınızı daha fazla kişinin görmesi buna bağlıdır. Çünkü sponsorlu olmayan gönderilerin etkileşim oranları Instagram algoritması tarafından düşürülmüştür.
  • Instagram hikâyelerinin gücünden de yararlanmayı ihmal etmemelidir. Hikâyelerin etkileşim oranları son derece yüksektir. Üstelik burada ‘reklamlı olması’ gibi bir şart da yoktur. Oylama, soru-cevap ve anket gibi uygulamalar da son derece işinize yarayacaktır. Hikâyeler dâimâ aktif tutulmalı; yeni etkinlikler ve ürün duyuruları hikâyeler ile paylaşılmalıdır. Instagram hesabını bir mağaza olarak düşünürsek hikâyeler de bu mağazanın ışıklarıdır, ortamı aydınlatır.
Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.