Sosyal Medya Yönetimi

Instagram Hikayeleri Profesyonel Olarak Nasıl Yönetilir?

Instagram Hikayeleri Profesyonel Olarak Nasıl Yönetilir?

Profesyonel hikaye yönetimi; hikâyelerin ne zaman paylaşılacağından ne kadar süre boyunca kalacağına, tasarımlarının nasıl yapılacağından hangi kamera seçenekleri ve filtrelerin kullanılacağına kadar pek çok konuda bilgi sahibi olmayı gerektirir. Bu yazı söz konusu hususlarla ilgili kapsamlı açıklama içermektedir.

 

Instagram’da Hikaye Paylaşımı Nedir?

 

Instagram hikayeler, postlardan farklı bir yayın türüdür. Dikey formatta olan bu yayınlar en fazla 15 saniye sürer. Profilde paylaşılan gönderiler her zaman görüntülenebilir. Çünkü silinmediği müddetçe orada kalmaya devam eder.

 

Ancak hikayelerin yayında kalma süresi 24 saattir. 1 gün geçince otomatikmen ortadan kaybolur. Hikayeler genelde URL yönlendirmeleri, anlık duyuru ve paylaşımlar için kullanılır.

 

Instagram Hikayeleri Nasıl Kullanılır?

 

Instagram hikaye kullanımı son derece kolaydır. Profile giriş yapılınca sol üst tarafta ‘Hikayem’ bölümüyle karşılaşılacaktır. Profil fotoğrafının üstüne tıklanırsa hikaye paylaşım ekranı gelir. Hikaye yayınlama işlemi buradan kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

 

Hikayenin uzun müddet profilde durması isteniyorsa ‘Gönderiyi öne çıkar’ işlevinden yararlanılarak sabitlenmelidir. Sabitlenmiş hikayeler Bio bölümünün altında gösterilecektir. Ancak hikayelerin kategorize edilerek öne çıkarılması gerekir. Böylece kullanıcılar aradıkları bilgilere rahatlıkla ulaşabileceklerdir.

 

Hikayelere anket, etiket, soru, konum, saat, kişi, gif ve benzeri öğeler eklenebilir. Instagram hikaye özelliği ile daha fazla etkileşim almak ve daha çok kişiye erişmek mümkün olur.

 

Instagram Hikaye Paylaşım Seçenekleri

 

Instagram hikaye paylaşımı yaparken tercih edebileceğiniz pek çok alternatif vardır. Gönderilerin anlık çekilmesi yahut çeşitli kamera özellikleriyle eğlenceli hikayeler oluşturulması imkân dâhilindedir. Ayrıca hikayelerde canlı yayın da başlatılabilir.

 

 • Boomerang: Instagram hikaye seçenekleri arasında öne çıkan bu özellik geri sarma işlevine sahiptir. 4 saniyelik görüntüler gif biçimine dönüştürülerek yeniden başlatılmak suretiyle 15 saniye yayınlanır. Yani ileri-geri döngü ile çalışır.
 • Superzoom: Hikayeye zoom yapmak ve müzik eklemek için bu filtre kullanılabilir.
 • Geri Sar Filtresi: Bu da videodaki hareketlerin geriye doğru oynatılmasını sağlar. Örneğin yürüyen bir insanın videosu bu filtreyle geri geri yürüyormuş gibi görünür.

 

Profesyonel Instagram Hikaye Yönetimi

 

Instagram hikaye yönetimi takipçi cephesinde başka, marka kanadında başkadır. Normalde Instagram hikayeleri daha kişiselleştirilmiş olarak kullanılır fakat markalar hikayelerini ticari kaygılarla oluşturur. Hikayeler onların pazarlama stratejilerinden bir parçadır ve belirledikleri aylık hedeflerinin gerçekleşmesine yardımcı olur.

 

Bu itibarla Instagram hikaye yönetiminde nelere dikkat edilmeli? sorusu şöyle yanıtlanabilir:

 

 • Marka, hikaye paylaşımlarında devamlı ön planda tutulmalıdır. Ürünlerin, hizmetlerin fotoğrafları; videoları, reklam tasarımları hep göz önünde olmalıdır.
 • Link verilmeli ve kullanıcılar yukarı kaydırmaları için teşvik edilmelidir.
 • Kullanıcı deneyimlerini yansıtan içerikler ve yorumlar da paylaşılmalıdır.
 • Eğlenceli çıkartmalardan yararlanılarak hikayeler daha keyifli bir hâle getirilmelidir.
 • Hikayeler ‘paylaşılabilir’ olarak ayarlanmalıdır.
 • Hikayelerde işbirliği içinde olunan hesapları etiketlemelidir.
 • Dikkat çekici metinler kullanılmalıdır.
 • Canlı yayın yapılarak takipçilerin ilgisi artırılabilir.
 • Hikaye analizleri takip edilmeli ve marka hesabının geliştirilmesi adına yeni stratejiler belirlenirken bunlar da hesaba katılmalıdır.
Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.