Sosyal Medya Yönetimi

Reels Videosu Nedir, Nasıl Çekilmelidir?

Reels Videosu Nedir, Nasıl Çekilmelidir?

Instagram Reels özelliği son dönemde yaygınlaşmıştır ve benzer noktalarından dolayı TikTok’un rakibi olarak yorumlanmaktadır. Her geçen gün yeni özellikleriyle kullanıcıları şaşırtan Instagram, Story özelliğini duyurarak SnapChat’e ‘hodri meydan’ demiş, bir süre sonra da Instagram Reels’i devreye sokarak TikTok’a darbe indirmiştir.

 

Instagram Reels Nedir?

 

Instagram Reels; 15 veya 30 saniyelik kısa videolar oluşturulmasını sağlayan bir özelliktir. Hazırlanan videolara efektler eklenebilir, Instagram Müzik vasıtasıyla şarkı eşliğinde yayınlanabilir. Yahut kişi kendi sesini de kullanabilir. Oluşturulan video pek çok filtreleme aracıyla istenildiği gibi düzenlenebilir. Reels üzerinden meydana getirilen bu videoların ‘Hikâye’ bölümünde paylaşılması da mümkündür. Artırılmış gerçeklik efektleriyle zenginleştirilebilen Reels videolarının oynatma hızı da ayarlanabilir. Yani paylaşım sahibi, bu videoların hızlı mı yoksa yavaş mı akması gerektiğini seçebilir.

 

Instagram Reels Kullanımı

 

Instagram Reels nasıl kullanılır? sorusuna gelecek olursak bunun son derece kolay olduğunu belirtmemiz gerekir.

 

  • Sol üst köşede bulunan ‘Kamera’ sembolüne tıklanır ve ‘Canlı-Hikaye-Reels’ sekmeleri içerisinden ‘Reels’ seçilir.
  • Alttan yukarı doğru ‘Zamanlayıcı, efektler, hız, ses, süre’ seçeneklerinin sıralandığı görülecektir. Bu özelliklerle video süresi belirlenebilir, şarkı ekleme, video hızı ayarlama efektler yardımıyla renklendirme gibi işlemler uygulanabilir.Dileyenler çektikleri videoyu hemen paylaşmayıp taslak olarak da kaydedebilirler.

 

Instagram Reels Videosu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

 

  • Reels videoları Keşfet sekmesinde de kullanıcıların karşısına çıkar. Bu da insanların kendisini takip etmeyenlere de ulaşmasını mümkün kılar. Fakat hesap gizliyse yalnızca kendisini takip edenlerin ana sayfa akışına düşer. Reels videoları kullanılan hashtag sayfalarında da görüntülenebilir.
  • Çekilen videolar Direct olarak veya ‘Yakın Arkadaşlarla’ Videolar profilin ‘Reels’ bölümündedir.
  • İki klip arasındaki geçişin pürüzsüz olması için ‘Hizalama’ efektinden yararlanılabilir. Reels videoları galeriden video yüklemek suretiyle de hazırlanabilir.

 

Instagram Reels Videosu Nasıl Çekilir?

 

Instagram’da reels videosu çekme yöntemi yukarıda bildirildiği gibidir. Bu videoların süresi en fazla 30 saniye ile sınırlı olduğu için o yarım dakikayı iyi kullanmak gerekir.

 

Filtrelerden ve efektlerden de mutlaka yararlanılmalıdır. Videoya uygun, dikkat çekici bir kapak fotoğrafı belirlenmelidir. Yani zamanın bu kadar kısa olması, takipçilerinizi etkilemenize ve eğlendirmenize engel değildir.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.