Sosyal Medya Yönetimi

Instagram Takipçi Arttırmak İçin 5 Önemli Yöntem

Instagram Takipçi Arttırmak İçin 5 Önemli Yöntem

Instagram takipçi artırma yöntemleri hesabınızın daha geniş hedef kitleye hitap etmesinde büyük rol oynar. Daha fazla takipçiye sahip olmak için yapabileceğiniz pek çok şey vardır. Bu konudaki en önemli stratejilerden 5 tanesi şöyle sıralanabilir:

 

1.  Farklı Hesaplarla Etkileşime Girmek

 

Sizin hesabınıza benzer hesapları bularak onları takip etmeniz, gönderilerini beğenmeniz ve yorum yapmanız birçok takipçi kazanmanızı sağlayabilir. Bu hesapları bulmak için Instagram’ın arama özelliğinden yararlanabilirsiniz. Sektörünüzle ilgili hashtagleri arayarak o hashtaglerde paylaşım yapan kullanıcıları bulup onlarla etkileşime geçebilirsiniz.

 

Aynı şekilde, rakiplerinizin takipçilerini takip etmeniz ve onların gönderilerini beğenmeniz de bu takipçileri kendi hesabınıza çekmenizi sağlayabilir.

 

2.  Kendinize Özel Bir Etiket Belirlemek

 

Sadece sizi çağrıştıracak hususi bir etiket belirleyip paylaşımlarınızda bunu kullanabilirsiniz. Ardından takipçilerinizi de bu etiketi kullanmaya teşvik etmelisiniz. Etiketinizle ilgili paylaşımlar yapıldıkça bunları bazen re-post etmeli, böylece başlattığınız harekete katılanları desteklemelisiniz.

 

Böylelikle hem takipçilerinizin motivasyonu artacak, hem Instagram’da topluluk meydana getirmiş olacaksınız hem de size özgü etiketler içeriklerinize değişik bir atmosfer kazandıracaktır.

 

Etiket demişken; fotoğraf açıklamalarında da mutlaka etiket kullanmanız gerektiğini hatırlatmalıyız. Etiketler arama sonuçlarında, zaman akışında-Keşfet sekmesinde görünürlüğünüzü artırır. O yüzden doğru etiket kullanımı ihmal edilmemelidir. Her paylaşımda ona uygun etiketler kullanılmalı; rakiplerin kullandığı etiketler listelenerek onlara da yer verilmelidir.

 

Fakat etiket kullanımında ölçüyü kaçırmak hesabınıza zarar verir. Her paylaşımda 10-15 etiket kullanımı ideal olup gereksiz etiketlerden uzak durulmalıdır.

 

Popüler etiketler de önemlidir ancak daha çok faaliyet alanınızla ilgili etiketlere yönelmeniz tavsiye edilir. Çünkü herkesin kullandığı etiketler, paylaşımlarınızın çok geride kalmasına neden olabilir.

 

Aynı şekilde biyografi kısmında kendinizi anlatırken etiketleri verimli kullanmalısınız. Yine takipçilerinize cevap verirken onları yorumlarda etiketlemeniz; sizinle ilgili paylaşımlarda bulunan takipçilerinizin gönderilerini paylaşıp onları etiketleyerek teşekkür etmeniz de iyi bir izlenim bırakacak, onları memnun edecektir.

 

3.  Çekilişler ve Yarışmalar Düzenlemek

 

Instagram takipçi artırma yolları içinde en etkili olanlardan biri budur. Organize edeceğiniz yarışma ve çekilişler mevcut takipçilerinizin hesabınıza olan ilgisini canlı tutarken, sizi takip etmeyenlerde de merak uyandıracaktır.

 

İnsanlar çekiliş gönderilerinizin altına kendi arkadaşlarını etiketledikçe daha fazla kişi sizden haberdar olacaktır. Farklı Instagram hesaplarıyla bağlantınız varsa (örneğin işbirliği yaparak çalışıyorsanız) onlardan da çekilişinizi takipçilerine duyurmalarını talep etmelisiniz.

 

Câzip bir ürün için çekiliş organize etmeniz veya eğlenceli bir yarışma düzenlemeniz kısa zamanda tamamen organik takipçilere ulaşmak için harika bir çözümdür. Ancak size duyulan güvenin boşa çıkmaması için çekiliş/yarışma sonucunu ilan etmeyi, âdil ve şeffaf olmayı unutmamalısınız.

 

4.  Başka Kanallardan Hesabınıza Yönlendirme Yapmak

 

Web siteniz varsa buraya Instagram takip butonu ekleyebilirsiniz. Facebook ve Twitter hesaplarınızdan da insanları Instagram hesabınıza davet edebilirsiniz. Twitch, Youtube gibi platformlarda aktifseniz izleyicilerinizi Instagram hesabınızı takip etmeleri için teşvik edebilirsiniz.

 

Blog sayfanızdaki yazılarınızın arasına Instagram hesabınızdan fotoğraflar ekleyebilirsiniz. Ziyaretçileriniz yazıyı okurken fotoğrafla beraber Instagram hesabınızı da görecekler, büyük ihtimalle takip etmeyi tercih edeceklerdir.

 

5.  Hedef Kitle Analizi Yapmak

 

Hangi paylaşımlarınızın daha çok yorum ve beğeni aldığını tespit ederek bu doğrultuda bir yol haritası çizebilirsiniz. Tabii ki etkileşimlerinizi detaylı olarak incelemek için işletme hesabına geçmiş olmanız gerekir.

 

Takipçilerinizin en çok nelerden hoşlandığını göz önünde bulundurarak onlara ağırlık vermeniz hızla büyümenize katkı sağlayacaktır.

 

Tabii ki paylaşım yaparken işi abartmamaya dikkat etmelisiniz. Çok sık aralıklarla paylaşım yapmak takipçilerinizi sıkacağı gibi, gönderilerinizin arasında epey uzun zaman olması insanların sizi unutmasına yol açacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir