Sosyal Medya Yönetimi

Instagram İşletme Hesabı Nasıl Kullanılır?

Instagram İşletme Hesabı Nasıl Kullanılır?

Instagram işletme hesabı kullanımı bu platformdan profesyonel olarak yararlanmak isteyenler için gereklidir. Bu sayede reklam yayınlamak, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini Instagram üzerinden etkili bir şekilde gerçekleştirmek; kurumsal bir marka algısı oluşturmak, potansiyel müşterilerle iletişimde kalmak ve web sitesine Instagram’dan trafik çekmek mümkün olacaktır.

 

Instagram İşletme Hesabı Nedir?

 

Instagram işletme hesabı kişisel profillerden farklıdır. Bu hesap türünde etkileşim ve takipçi istatistiklerini görüntüleme, profile ‘İletişime Geç’ gibi butonlar ekleme başta olmak üzere pek çok avantaj vardır.

 

Instagram işletme hesabına sahip olmak için mutlaka bir işletmede çalışmak gerekmez. Instagram’da içerik üreten herkes bu hesap türüne geçebilir.

 

Ürün fiyat bilgisi sunmaya da olanak tanıyan Instagram işletme hesabı; satışı yapılan ürünlerin Instagram sayfasında sergilenmesini, katalog oluşturulmasını, Instagram sayesinde daha çok müşteri edinmeyi sağlar.

 

Marka güvenilirliğini artıran Instagram işletme hesabı; detaylı istatistikleri görüntüleme, bu doğrultuda paylaşım planı oluşturma fırsatı verir.

 

Instagram İşletme Hesabı Nasıl Açılır?

 

Instagram işletme hesabı oluşturma için aşağıdaki adımlar takip edilebilir:

 

 • Instagram hesabınıza girin.
 • Profil sayfanızı açıp Ayarlar‘a gelin.
 • Hesap sayfanızdan İşletme Hesabı’na geçiş yapın.
 • Hesap türü, kategorisi, telefon numarası ve e-posta gibi detayları belirleyin. Facebook sayfanız ile işletme hesabınızı bağlamayı unutmayın.

 

Instagram İşletme Hesabının Avantajları

 

Instagram işletme hesabı ne işe yarar? sorusuna maddeler hâlinde şu şekilde yanıt verilebilir:

 

 1. İletişime Geç Butonu Ekleyebilirsiniz: Takipçilerinizin sizinle doğrudan temas kurabilmesi için birçok iletişim seçeneği eklemeniz mümkündür. Mail yollama, kısa mesaj gönderme ve arama bunlardandır. İşletme hesap ayarlarınızdan adres bilgisi de girerseniz kullanıcılar haritadan yol tarifi de alabilirler.

 

 1. İstatistiklerinizi Görebilirsiniz: Yapılan bütün paylaşımların istatistikleri Instagram işletme hesabı sayesinde rahatlıkla incelenebilir.

 

Böylece hedef kitle analizi yapmak, hangi paylaşımların hangi saatlerde daha fazla aksiyon aldığını öğrenmek, Instagram hesabını daha etkili yönetmek için stratejiler geliştirmek, sosyal medya takvimi hazırlamak ve daha fazlası son derece kolay olur.

 

 

 1. Kullanıcıların gözünde iyi bir izlenim bırakırsınız. Instagram işletme hesabınızın olması kurumsal kimliğiniz açısından önemlidir.

 

 1. Rakiplerinizle aranızdaki mesafe azalır. Dijital sektörde onların önünde olabilmek için Instagram işletme hesabına da ihtiyacınız olduğu şüphesizdir. Günümüzde işletme hesabı olmayan bir markanın sanal dünyadaki varlığını devam ettirmesi çok zordur.

 

 1. Hedef kitlenin cinsiyet, konum ve yaş gibi demografik verileri elde edilebilir. Bu sayede ürünler doğru hedef kitleye etkili bir şekilde pazarlanabilir.

 

 1. İşletmeyle ilgili bilgiler sunularak kullanıcılar web sitesini de ziyaret etmeye teşvik edilebilirler.

 

 1. Kısaca müşteri memnuniyeti ve sadâkatini sağlamak, daha geniş hedef kitlelere ulaşmak, satış potansiyelini artırmak Instagram işletme hesabıyla mümkündür.

 

Instagram İşletme Hesabı Kullanırken Dikkat Edilecekler

 

Instagram işletme hesabında nelere dikkat edilmeli? sorusu ise şöyle cevaplandırılabilir:

 

 • Profilde markanın kurumsal logosu ve kurumsal renkleri kullanılmalı; yapılan paylaşımlarda da bunlar ön plana çıkarılmalıdır.
 • Biyografi kısmı, iletişim bilgileri ve buna benzer alanlar eksiksiz bir biçimde doldurulmalıdır.
 • Özgün ve ilgi çekici paylaşımlar yapılmalı; fotoğraflar kadar, hem videoların hem de metinlerin gücünden de yararlanılmalıdır.
 • Takipçilerle etkileşimde kalınmalı; yorumlara ve mesajlara geri dönüş sağlanmalıdır.
 • Bazen yarışmalar, çekilişler, kampanyalar düzenlenmelidir.
 • Özel günler, gündemdeki önemli konular ile ilgili paylaşımlar da ihmal edilmemeli; sürekli ürün tanıtımı yapmaktan kaçınılmalıdır.
 • Kimi zaman çalışma ortamıyla ilgili görseller veya takipçilerden gelenler de yayınlanmalı; Instagram işletme hesabında seviyeli fakat samimi bir atmosfer oluşturulmalıdır.
 • Biyografiye link eklenmeli; Yukarı Kaydır özelliğinden faydalanılmalıdır.
 • Düzenli ve ölçülü paylaşımda bulunulmalı, istikrarlı olunmalıdır.
 • Paylaşım analizleri takip edilmeli; takipçilerin en çok nelerden hoşlandığına dikkat edilerek bunlar da hesaba katılmalıdır.
 • Instagram’daki gönderiler diğer sosyal medya hesaplarında da yayınlanmalıdır.
 • Hashtagler doğru kullanılmalı; aşırıya kaçılmamalı, popüler hashtagler gözardı edilmemeli fakat markaya özgü hashtagler de unutulmamalıdır.
 • Zoom özelliği, Boomerang, ve Instagram Hikâyeler de etkin şekilde kullanılmalı; eğlenceli ve faydalı içerikler üretilmelidir.
Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.