Kurumsal Web Tasarım, Web Tasarım

E-Ticaret Web Sayfası Yapmak

E-Ticaret Web Sayfası Yapmak

E-ticaret web sitesi dijital dünyadaki mağazanızdır. Global ticaretin bir bölümünü e-ticaret oluşturmaktadır ve bu zorlu sektörde başarılı olabilmek için tasarımından içeriğine kadar her şeyiyle kusursuz bir web sayfasına ihtiyaç vardır.

 

E-ticaret sitesi müşteriye aradığı ürünleri kolayca bulup inceleme ve diğer ürünlerle karşılaştırma imkânı sunar. İhtiyaçlarını kısa zamanda temin etme olanağı tanır.

 

E-ticaret sitesine sahip olmak işletmenin giderlerini azaltır, onları aracılara komisyon ödemekten kurtarır. Marka değerini ve bilinirliğini artırır. Satış ağını genişletir.

 

E-Ticaret Web Sitesi Nasıl Kurulur?

 

 • Bunun için önce hangi ürün veya hizmetin satışını yapacağınıza karar vermeniz gerekir.
 • Daha sonra markanızı ve alan adınızı belirlemeniz lâzımdır.
 • Sonra e-ticaret altyapısını seçmek gelir.

 

Sektöre Karar Verme

 

E-ticaret sitesi yapmak hangi alanda faaliyet göstereceğinizi kararlaştırmakla başlar. Bu sırada aklınızdaki fikirlere ilişkin neler yapılmakta olduğunu incelemeniz, potansiyel rakiplerinizi listeleyerek analiz etmeniz büyük fayda sağlayacaktır.

 

Domain ve Marka İsmi Tercihi

 

E-ticaret dünyasında kaybolup gitmemek için akılda kalıcı, etkileyici bir markaya ve alan adına sahip olmanız önemlidir. Seçeceğiniz isim ve domain rakiplerinizi çağrıştırmamalı, özgün olmalı ve işletmenizi yansıtmalıdır. Bu ismin sizi yalnızca kendi sitenizde değil; sosyal medya platformlarında ve pazaryerlerinde de temsil edeceğini unutmamalısınız.

 

Kullanılacak alan adı ise mümkünse tek kelimeden oluşmalıdır. Jenerik veya keyword bir alan adı hatırlanmanızı kolaylaştıracaktır.

 

Altyapıyı Belirleme

 

Güçlü bir altyapı hizmeti e-ticaret web sitesi için olmazsa olmazdır. E-ticaret çözümleri sağlayan birçok firmanın sunduğu onlarca paket arasından kendinize uygun olanına yönelmelisiniz. Örneğin Ticimax; site tasarımından mobil uygulamaya, hostingden kargoya kadar geniş çaplı ekonomik hizmetler sunmaktadır.

 

Tasarım ve kod bilgisine ihtiyaç bırakmayan kullanıcı dostu yapısı, panelden ânında sanal pos gibi olanaklarıyla Ticimax, tek bir site üzerinden dünyanın her yerindeki farklı müşteri kitlelerine hitap etmenizi sağlamaktadır. Tabii ki tercih edebileceğiniz daha pek çok firma ve hizmet vardır.

 

E-ticaret sitelerinde yaygın olarak kullanılan altyapılardan bazıları Magento, WooCommerce ve WordPress’tir.

 

E-Ticaret Sitesi Kurmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

 

E-ticaret sitesi kurarken nelere dikkat edilmeli? sorusunu maddeler hâlinde şöyle cevaplandırabiliriz:

 

 1. Site kurulumuna dair tecrübeniz yoksa açık kaynaklı yazılımları kullanmanız önerilmez. Çünkü teknik ve altyapı problemleriyle ilgilenmek durumunda kalırsınız, kargo anlaşmalarını yapmak size düşer, SSL sertifika kurulumu için ücret ödemeniz gerekir.
 2. E-ticaret sitenizin tasarımını sıfırdan, kendinize özel olarak hazırlatmanız da mümkündür. Bunun için freelancer yazılımcılardan veya ajanslardan destek alabilirsiniz. Fakat yine de, sizi bekleyen pek çok şey vardır. Örneğin mâliyeti yüksek olabilir, aylık bakım ve altyapı ücretleri ödemeniz istenebilir. Kargo ve banka anlaşması gibi çözümlerden faydalanamayabilirsiniz.
 3. E-ticaret altyapı paketi seçerken farklı düzenleme ve tasarım seçeneklerinin bulunmasına özen göstermelisiniz. SEO uyumluluğu, sosyal medya entegrasyonları, çeşitli ödeme yöntemlerini desteklemesi, ürün ve envanter yönetimine izin vermesi, blog ve e-posta yönetim sistemi de aramanız gereken diğer önemli hizmetlerdir.
 4. Hangi ürünün daha çok rağbet gördüğünü tespit etmek için Google Trends, online pazaryerleri, fiyat karşılaştırma siteleri ve rakiplerinizin web sitelerinden yararlanabilirsiniz.
 5. Site içi arama düzgün çalışmalı; kullanıcılar aradıkları her şeye kolaylıkla erişebilmelidir.
 6. Ödeme süreci karmaşık olmamalı, müşteriye birçok ödeme seçeneği sunulmalıdır.
 7. Ürün görselleri ve açıklamaları tatmin edici nitleikte olmalıdır.
 8. Kargo ücretleri de net bir şekilde belirtilmelidir.
 9. Siteyi açmakla iş bitmemekte, bilakis yeni başlamaktadır. Siteye vakit ayırılması; düzenli olarak ilgilenilmesi, SEO çalışmalarına önem verilmesi son derece önemlidir.
 10. Ürün kıyaslamaları, çok satanlar, son eklenenler gibi bölümler yer almalı; site ziyaretçiler için daha derli-toplu bir hâle getirilmelidir.

 

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

 

E-ticaret sitesi için neler gerekir? diye merak edenler bu sektöre atılabilmek için şunları karşılamalıdır:

 

 

 • Şirket sahibi olmak, vergi mükellefiyeti (Limited, anonim veya şahıs şirketi olabilir.)
 • Sanal pos (Kredi kartıyla ödeme seçeneği sunabilmek için şarttır.)
 • Profesyonel e-ticaret sistemi
 • Kaliteli ve kullanıcı odaklı web site tasarımı
 • Ürün yelpazesinin geniş olması, etkileyici görseller ve detaylı açıklamalar kullanarak iyi bir sunum yapmak

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir