Sosyal Medya Yönetimi

Facebook Katalog Reklamları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Facebook Katalog Reklamları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Facebook katalog reklamları gerek kullanıcılar gerekse markalar tarafından büyük rağbet görmektedir. Mağazadaymış hissi veren; ürün odaklı görünüm, etkili ve kolay gezinme, pratiklik gibi avantajlar sunan bu reklamlar son derece gelişmiş bir reklam türüdür.

 

Facebook Katalog Reklamları Ne İşe Yarar?

 

Web sitenizdeki

ürün adları, diğer ürün bilgileri, görselleri, açıklamaları ve fiyatları Facebook katalog ile belli bir formata dönüştürülür. Katalog reklamları bu sayede yayınlanabilir, reklamlara ürün etiketlemek ve instagram shop kullanımı da yine bununla mümkün olmaktadır.

 

Facebook katalog oluşturma hedef kitlenize daha çabuk erişmenizi ve daha yüksek geri dönüşüm almanızı sağlar. Instagram ve Facebook hesaplarınızı ürün paylaşımı yapmak için aktif kullanıyorsanız e-ticaret sitenizin katalog reklamları ile desteklenmesine ihtiyaç vardır. Facebook katalog reklamları nasıl kurulur? diyenlerin tercih edebileceği birkaç yöntem bulunmaktadır.

 

Web sitesinde bulunan ürünlerin görselleri etkili ve doğru ise, ürün açıklamaları özenli bir şekilde yazılmışsa Facebook katalog reklamları mutlaka fayda sağlayacaktır. Ürünler Facebook’a XML aracılığıyla çekilecekse her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için işlem öncesinde son kez kontrol etmeniz önerilir.

 

Facebook Katalog Nasıl Oluşturulur?

 

 • Katalog reklamları her e-ticaret sitesinin ihtiyacıdır. Bunun için öncelikle Facebook Business Manager paneline girilmelidir.
 • ‘Varlıklar’ sekmesinden ‘Kataloglar’ bölümüne ulaşılmalıdır.
 • Sol üst taraftaki ‘Katalog Yöneticisi’nden de erişmek mümkündür. Yahut İşletme Ayarları’ndan Veri Kaynakları’na, oradan da Kataloglar’a tıklanabilir.
 • İlgili bölüme gelince ‘Katalog Oluştur’ butonuna basılır.
 • İşletme kategorisi seçilir ve kataloga ürün eklenir. Bu işlem ‘Ürünler\Ürün Ekle’ kısmından yapılabilir. Fakat manuel yüklemektense XML kullanılarak yüklenmesi daha avantajlıdır. Söz konusu uygulama Facebook piksel vasıtasıyla da gerçekleştirilebilir. Ancak veri dosyasında görsel, açıklama ve fiyatın bulunması her hâlükârda zorunludur.
 • Güncelleme sıklığı seçilmeli ve kullanılan para birimi doğru girilmelidir. Katalog reklamları belli aralıklarla kontrol edilerek olası güncelleme problemlerinin önüne geçilmelidir.

 

Facebook Katalog Reklamlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 • Tek ürün reklamı çıkılacaksa tek görsel seçeneği kullanılmalıdır.
 • Reklam alanları Creative Edit bölümünden düzenlenebilir, reklamların nerede yayınlanacağı buradan özelleştirilebilir.
 • Başlıklar ve açıklamalar otomatik gelir fakat ilâve ifadeler eklemek için ‘+’ simgesine tıklanıp ikinci bir metin yazılabilir.
 • Katalog reklamlarında bütçe optimizasyonunun kullanılması önerilir. Böylece katalog dönüşümlerinin düşük mâliyetlerle yönetilmesi mümkün olacaktır.
 • Kampanyada kullanılacak ürünlerin belli kategorilere ait olması durumunda ilgili ürünler seçilmelidir. Reklam kampanyası ile uyuşmayan ürünler katalogdan çıkarılmalıdır.
 • ‘Optimizasyon ve Harcama Kontrolleri’ kısmında
 • yayın içi optimizasyon seçeneği ‘Dönüşüm Olayları’; olay türü ise ‘Alışveriş’ şeklinde belirlenmelidir.
 • Reklam seti bölümündeyse dönen format tercih edilmesi daha doğrudur. Böylece seçilen ürünler hedef kitleye daha etkin bir yolla ulaşmış olacak ve kullanıcılar kaydırmalı reklam deneyimi yaşayacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir