Sosyal Medya Yönetimi

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Profesyonel sosyal medya yönetimi bu platformlar aracılığıyla başarıya ulaşmak için zorunlu bir ihtiyaçtır. Sosyal medyanın ne derece etkili bir araç olduğunu izaha gerek yoktur. Geniş kitlelere ulaşmayı sağlayan sosyal medya, markalaşma sürecinde de büyük öneme sahiptir. Bundan dolayı sosyal medyadan müşteri edinmek ve onu bir merdiven olarak kullanmak isteyenler hesaplarının yönetiminde ya bir uzmandan yardım almalı, ya da kendileri işin püf noktalarını bilerek bunlara uygun davranmalıdır.

 

Profesyonel Sosyal Medya Hesap Yönetimi

 

Bunun için konuyla ilgili detaylı bilgiye sahip olmak şarttır. ‘Instagram’ı veya Facebook’u kullanmakta ne var ki? Herkes yapar.’ diye düşünmek kişinin daha baştan kaybetmesine yol açacaktır. Bütçenizin gereksiz yere harcanmaması, sosyal medyadan verim alabilmeniz etkin sosyal medya yönetimine bağlıdır.

 

  • Her şeyden önce yol haritasının çizilebilmesi için doğru brief çözümlemeye gereksinim duyulacaktır. Markanın hedefleri, geliştirilebilir ve eksik yönleri, rakipleri, hangi gruba hitap ettiği gibi kriterler göz önüne alınmadan profesyonel sosyal medya yönetimi yapmak mümkün olmayacaktır.
  • hedef kitlenin hangi saatlerde daha aktif olduğuna dikkat edilmelidir. Bu konuda bazı yönetimsel araçlardan da faydalanılabilir. Aktifliğin yoğun olduğu saatlerde paylaşım yapmak etkileşim oranlarınızı artıracaktır.
  • Sosyal medya içerik takvimi hazırlanmalı; her şey belirli bir plan ve program dâhilinde yürütülmelidir. Hangi içeriğin hangi tarihte paylaşılacağı önceden kararlaştırılmalı, sistematik bir çalışma gerçekleştirilmelidir. Elde edilen sonuçlar raporlanmalı ve bu raporlar doğrultusunda yeni stratejiler geliştirilmelidir.
  • Markaya özel video içerikleri üretilmeli; tüm içerikler ilgi çekici görsellerle desteklenmelidir. Yalnızca satış odaklı içerikler değil; eğlendirici ve ilham verici paylaşımlara da özen gösterilmelidir. Kısaca içerik çeşitliliği sağlanmalıdır. Soru-cevap gönderileri, mini bilgiler, çekilişler, oyunlar, yarışmalar, ‘nedir?’, ‘nasıl yapılır?’ içerikleri ile planlar renklendirilmelidir.

 

Profesyonel Sosyal Medya Yönetiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Tabii ki iş bununla bitmemektedir. Profesyonel sosyal medya yönetiminde dikkat edilmesi gerekenler içerik konseptini de kapsamaktadır. Metinler ve tasarım markanın ruhuna uygun olmalı; verilmek istenen mesajı hem kısa hem de vurgulu bir biçimde verilebilmelidir.

 

Odak noktası tespit edilmeli; metinde nelerin ön plana çıkarılacağı belirlenerek paylaşımlarla doğru orantılı açıklamalar yapılmalıdır. Özetle tutarlı ve samimi olunmalıdır.

 

Bazı içerikler düzenli olarak öne çıkarılmalıdır. Takipçileri harekete geçirecek paylaşımlar yapılmalı; onlarla daima iletişim hâlinde kalınmalıdır.

 

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir