Sosyal Medya Yönetimi

Instagram Algoritması Nasıl Çalışmaktadır?

Instagram Algoritması Nasıl Çalışmaktadır?

Instagram algoritması nasıl çalışıyor? sorusunun cevabını bu platformun sunduğu imkânları kendi lehine kullanmak, işleyiş mantığını kavrayıp ona göre stratejiler geliştirmek isteyen herkes tarafından merak edilir. Kişisel olsun kurumsal olsun tüm hesaplar; o hesaplarda gerçekleştirilen pazarlama ve reklam faaliyetleri Instagram algoritmasına bağlıdır.

 

Instagram algoritmasının son derece başarılı olduğu inkâr edilemez bir gerçektir. Kimilerinin hesabı o algoritmanın radarına takıldığı için engel yemekte; kimileri o algoritmayı memnun ederek Keşfet’e düşmekte ve yüksek etkileşim almaktadır. Peki Instagram algoritmasıyla geçinmenin yolları nelerdir? Onun hakkında neler bilmemiz gerekir?

 

Instagram Algoritmasının Etkileşim Değerlendirmesi

 

Instagram güncellemelerinin ardı arkası kesilmemektedir. Her güncelleme de köklü değişiklikleri beraberinde getirmektedir. 2016 yılı öncesi Instagram algoritma özellikleri kronolojik sıralamaya göre çalışırken sonra tamamen farklı bir boyuta geçerek etkileşim sıralamasına göre işlemeye başlamıştır.

 

Bu ise Instagram’da birilerinin karşısına çıkmak için artık yalnızca paylaşım yapmanın yeterli olmadığı, ilgi çekici içerikler sunmanın ve bunlara etkileşim almanın gerektiği anlamına gelmektedir.

 

Instagram kullanıcı kitlesi günden güne artış gösterirken algoritmada Instagram’ın kârlılığına katkıda bulunacak bir düzenlemeye gidilmiş ve reklamsız gönderi etkileşimleri düşürülmüştür. Yani Instagram etkileşim verilerine, ilgi alanlarına odaklanır hâle gelmiştir.

 

Instagram Algoritması Karar Verirken Nelere Bakar?

 

Instagram algoritması nasıl çalışır? sorusunun cevabını kafamızda netleştirmemiz için onun değerlendirdiği faktörleri bilmemiz lâzımdır:

 

  • Profil Aramaları: Instagram algoritması, kişilerin yaptığı aramaları da kayıt altına alıp; sonraki aramalarında onlara benzer şeyleri de önlerine çıkarmak üzere programlanmıştır. Davranışları analiz edip yorumlayabilme yeteneğine sahip olan bu algoritma, yapay zekânın muhteşem bir ürünüdür.
  • Direkt Paylaşım: Birçok kişi beğendiği gönderileri direkt mesaj aracılığıyla paylaşmayı tercih eder. Instagram algoritması buna da kayıtsız kalmaz. Kişilerin o içeriklere doğrudan ilgi gösterdiğini fark ederek onun önüne bu doğrultuda içerikler çıkarır.
  • Yorumlar ve Beğeniler: Bu şekilde etkileşime geçilen gönderiler de Instagram algoritmasının hesabınızın damak tadına uygun öneriler hazırlarken kullandığı temel malzemelerdir. (!) Nelerden hoşlandığınızı açıkça gösteren bu eylemleriniz Instagram algoritmasına fazlasıyla yardımcı olur. Ayrıca takip ettiğiniz kişilerin en fazla yorum ve beğeni alan gönderileri de Instagram algoritması tarafından önemli olarak algılanıp size servis edilir.
  • Zamanlaama: Instagram akışınızda sunulacak gönderiler belirlenirken zamanlama unsurunun fazla ön planda tutulduğu söylenemez. Ancak buna rağmen, eski gönderilerin de karşınıza çıkması mümkündür.
  • Diğer Hesaplarla Bağlantınız: Biriyle sürekli irtibat hâlindeyseniz, etiketlerini yanıtlıyor, gönderilerini beğenip yorum yapıyorsanız Instagram algoritması onun gönderilerini daha fazla gösterecektir. Bu durum hikâye paylaşımları için de geçerlidir.

 

Kısaca Instagram algoritmasının çalışma biçimi davranışlarınıza göre şekillenmektedir. Herkesin eylem akışı onun kendine özel algoritmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir