Web Tasarım

E-Ticaret Ödeme Yöntemleri

E-Ticaret Ödeme Yöntemleri

E-ticaret ödeme yöntemleri; dijital alışverişin tamamlanabilmesi için gereken en önemli unsurlardandır. Kredi kartından PayPal ile ödemeye kadar geniş bir yelpazede incelenebilecek bu yöntemler internet alışverişinin temelini oluşturur.

EPS (elektronik ödeme sistemleri), müşterilerin ürün ve hizmetleri çevrimiçi ortamda satın almalarına imkân tanıyan entegre yazılım ve donanım sistemlerinden oluşur. Güvenlik ile verimi artırmayı, kullanım kolaylığını, ürün veya hizmet tutarının satıcıya ulaşmasını ve böylece alışverişin başarıyla gerçekleşmesini sağlar.

E-Ticarette En Çok Kullanılan Ödeme Yöntemleri

Online ödeme EFT/havale, kredi kartı, PayPal gibi pek çok yöntemle gerçekleştirilebilir. Kapıda ödeme ise internetten alışverişte tüketiciye sunulan bir başka seçenektir. Bu ödeme yöntemlerinin her birinin avantaj ve dezavantajlarından söz etmek mümkündür. Bu yüzden alternatifleri mümkün olduğu kadar çeşitlendirmeniz daha çok müşteri kazanmanıza yardım eder.

Kredi Kartı

En popüler e-ticaret ödeme yöntemleri içerisinde kredi kartı ön plana çıkmaktadır. Kullanışlı olması ve taksit seçeneklerinden dolayı rağbet görmektedir. Bunun için sitede SSL sertifikası bulunmalıdır.

EFT

Farklı bankalar arası para transferi anlamına gelen EFT, kredi kartlarından daha güvenilir olarak değerlendirilmektedir. Ancak EFT işlemleri sırasında sizden birkaç lira komisyon bedeli tahsil edilebilir.

Sanal Kredi Kartı

Bu kartlarda limit belirleme imkânı mevcuttur. Başkalarının eline geçse bile limit tanımlanmış olduğundan dolayı fazla para çekilmesi mümkün değildir. Bu yüzden yaygın olarak kullanılmaktadır.

Havale

E-ticarette ödeme yöntemleri arasındaki bu uygulama, bir banka hesabından aynı bankadaki başka bir hesaba para aktarımını ifade eder. Masrafı EFT’den daha azdır.

Kapıda Ödeme

Adından da anlaşılacağı üzere ödemenin, ürün teslimatı sırasında yapılmasına dayanır. Müşteri kapıda ödemeyi –e-ticaret sitesinde sunulan alternatiflere göre- ya kredi kartıyla ya da nakit olarak gerçekleştirebilir.

Güven problemi yaşayan alıcılar bu yönteme rağbet göstermektedir. Fakat kargo teslimatının gecikmesi veya kargo geldiğinde alıcının evde olmaması gibi sorunlar bu yöntemin en büyük dezavantajlarıdır.

Mobil Ödeme

Bu ise ödemenin cep telefonu faturası üzerinden yapılması demektir. QR kod veya SMS vasıtasıyla ödeme tutarı telefon faturasına yansıtılır. Böylelikle kredi kartı bilgisi vermeden veya banka hesabını kullanmadan pratik bir şekilde ödeme yapmak mümkün olur.

PayPal

Ülkemizde kullanıma kapatılması bir yana, PayPal global çapta en fazla tercih edilen e-ticaret ödeme yöntemlerindendir. Ticari PayPal hesabınız varsa PayPal ile sitenizin entegrasyonunu sağlayarak bu şekilde de ödeme alma imkânınız vardır.

İpara

E-ticarette güvenilir ödeme yöntemleri içerisinde bulunan İpara; Multinet A.Ş’ye ait çevrimiçi ödeme sistemidir. Tek bir entegrasyonla birçok bankanın sanal pos kurulumunu yapma olanağı tanır. Sanal poslardan taksitli veya tek çekim ödeme alınabilir.

PayU

Uluslararası ödeme sistemleri bünyesinde kendine yer bulan PayU, sanal pos çözümleriyle ilgi görmeyi başarmaktadır.

BKM Express

Bu ödeme yöntemi sayesinde internet üzerinden kart bilgilerinizi paylaşmanıza gerek yoktur. Pek çok bankanın kredi kartı veya banka kartıyla ödeme yapabilirsiniz. Mobil ödeme alternatifiniz de mevcuttur.

Sanal Pos Nedir?

E-ticaret ödeme sistemleri alanında önemli bir rol üstlenen sanal pos; satıcı ile tedârikçi, alıcı ve satıcı arasında online ödeme altyapısı kurar. E-ticaret işlemlerini gerçekleştiren sanal mağazaların kart bilgileri, şifreleme bilgileri ve anahtarları pos yazılımında saklanır. Alıcı, işletmenin internet sitesine bilgilerini girer. Ödeme, onun kredi veya banka kuruluşundaki hesabından sanal pos aracılığıyla işletme hesabına aktarılır. Zamandan tasarruf sağlayan bu yöntem müşteri memnuniyetini artırır ve alışveriş süresini kısaltır.

Kripto Paralar

E-ticaret sitesi ödeme yöntemleri kripto paraları da içerebilir. Bazı sitelerde müşteriye böyle bir alternatif de sunulur. Günümüzde kripto paraların 2500’den fazla çeşidi vardır. Dijital cüzdanlar arası elektrik kodlarla para aktarımını temel alan bir ödeme yöntemidir.

En yaygın olanları; ripple, litecoin, etherium, iota, tron ve bitcoin’dir.

Sitemize google üzerinden sitemize giriş yapabilir ve konu ile alakalı konulara ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir