Sosyal Medya Yönetimi

Girişiminiz İçin Verimli Çalışma Unsurları

Girişiminiz İçin Verimli Çalışma Unsurları

Girişimler için verimli çalışma unsurları başarının temel basamaklarıdır. Zamanın etkili kullanılabilmesi ve performansın artması için yapılabilecek şeylerden bazıları şunlardır:

 

İş Planı Yapmak

 

Çalışmadan verim almanın en büyük şartı planlı çalışmaktır. Ne yapılacağını bilmeden başlanan iş sağlıklı bir şekilde devam ettirilip olumlu bir sonuca ulaştırılamaz. Yapılacak işler zorluk derecesi ve bitirilmesi gereken süreye göre gruplandırılmalıdır.

 

Enerjik hissedilen zamanlarda zor işler, daha az güçlü hissedilen zamanlarda da en kolay işler yapılmalıdır. Fakat bu planlar düşünce bazında kalmamalı; bir uygulama ile veya kağıda yazılarak kaydedilmelidir. Google Keep, bu kapsamda yararlanılabilecek uygulamalardan biridir.

 

Her iş için bir süre belirlenmeli ve bunun üzerine çıkmamak için çaba gösterilmelidir. Planlanan işler bitirilmeden o günkü çalışmaya son verilmemelidir.

 

Erken Kalkmak

 

Klişe bir öneri gibi gelebilir. Fakat verimli çalışma unsurları arasında bu önemli bir yere sahiptir. Geceleyin çalışmak; ortam sessiz olduğu için verim alınmasını sağlasa da, büyük girişimcilerin neredeyse hepsi sabah erken kalkarak çalışmayı tercih etmişlerdir.

 

Zira bu durumda insan daha dinç olmakta, dikkatini daha kolay toplayabilmektedir.

 

Dikkati Dağıtan Faktörlerden Uzaklaşmak

 

Verimli çalışabilmek için konsantrasyona ihtiyaç vardır. Oysa dikkatin dağılmasına yol açan pek çok etken bunu önlemektedir. Telefon ve sosyal medya platformları buna örnektir. Bunun için çalışırken bildirimleri kapatmak, telefonu sessize almak önerilir.

 

Egzersiz Yapmak

 

Verimli çalışma unsurları arasında sporun yeri yadsınamaz. Nitekim atalarımız da sağlam kafanın sağlam vücutta bulunacağını boşuna söylememişlerdir. Spor yapmak vücudun zinde olmasını sağlayacak; bu da zihnin daha açık olmasında rol oynayacaktır. Bunun sonucunda fazla çalışmak ve az yorulmak gibi bir avantaj tahakkuk edecektir. Tabii ki sporun sağlıklı beslenme ile birlikte olması lâzımdır.

 

Tatil Yapmak

 

Başarmak için çalışmak gerektiği gibi tatil yapmak da gerekir. Nitekim robotların bile aşırı çalıştığında bozuldukları bir gerçektir. Hâl böyle olunca insanlar tabii ki dinlenmeye ihtiyaç duyacaktır. Ara vermeden çalışmak hem motivasyonu hem de performansı düşürür. Kendimize haftada bir gün belirleyip o günde istirahat etmek haftanın geri kalanını daha verimli çalışarak geçirmemizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir