Sosyal Medya Yönetimi

Facebook’ta Etkileşim Arttıran Can Alıcı 7 Nokta

Facebook’ta Etkileşim Arttıran Can Alıcı 7 Nokta

Facebook’ta etkileşim artırmak için organik yollar tercih etmek gerekir. Sayfa beğenilerinizin sayısı çok olsa bile, gönderileriniz az kişiye ulaşıyor olabilir. Bu durumun bir nedeni de Facebook’un firmalara reklam vermeyi empoze eden bir politika benimsemesidir.

 

Ancak herkes Facebook’ta reklam vermek için yeterli bütçeye sahip değildir. Bu durumda yapılacak şey; etkileşim oranını artırmak için püf noktalara dikkat etmek olacaktır.

 

Facebook’ta Nasıl Daha Fazla Etkileşim Alırsınız?

Burada ‘şunu şunu yaparsanız %100 etkileşim alırsınız; hatta etkileşimleriniz tavan yapar!’ şeklinde iddialar ileri sürülmeyecektir. Fakat aşağıda okuyacağınız maddelere uygun hareket etmenizin Facebook’ta başarılı olmanıza büyük katkı sağlayacağı kesindir. Facebook paylaşımlarınızdan maximum düzeyde verim alabilmek için riayet etmeniz gereken kurallar şöyledir:

 

Kısa ve Öz Olmak

Facebook post içeriklerinizin 250 karakterden az olması önerilir. Bu, daha çok etkileşim almanızda önemli rol üstlenecektir. Hatta içeriğin 80 karakterden az olması durumunda etkileşimin daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Anlatmak istediklerinizi etkileyici bir şekilde, birkaç kelimeyle aktarmanız takipçilerinizin ilgisini çekecek ve böylece onlar postlarınızı okurken hiç sıkılmayacaktır.

 

Fotoğraf Eklemek

Facebook’ta etkileşim artırmak için yapılacaklar içinde en önemli olanlardan biri budur. Görselli Facebook paylaşımları görselsiz olanlardan daha çok etkileşim almaktadır. En dikkat çekici postların neredeyse tamamını görseller oluşturmaktadır. Doğal olarak bu postların tıklama, yorum ve beğeni sayıları diğerlerine göre çok daha yüksektir.

 

İkon Kullanımı

İkonlu postların ikonsuz olanlardan daha çok etkileşim aldığı da inkâr edilemez bir gerçektir. Bu tür postlar öteki postlara nazaran daha fazla paylaşılmaktadır.

 

Perşembe ve Cuma Günleri Mutlaka Paylaşım Yapmak

Haftanın öteki günlerine kıyasla Perşembe ve Cuma günlerindeki etkileşim oranı daha fazladır. Pek çok kişinin deneyimlediği bu bilgiyi gözardı etmemeniz lâzımdır.

 

Soru Paylaşımı Yapmak

Soru sorulan postların genel içerikler ile arasındaki etkileşim farkı %100’dür. Kısa cevap verilebilecek yahut herkesin farklı şekilde yanıtlayabileceği kadar geniş kapsamlı sorulara çok fazla yorum gelmektedir. Sorularla kullanıcıları harekete geçirmek önem taşımaktadır.

 

Yarışmaları İhmal Etmemek

Facebook etkileşim artıran taktikler içinde bunu da es geçmemelidir. Facebook sayfa beğenilerinin çoğu yarışmalara katılma amacı taşımaktadır. Bundan dolayı postlarda bu hususa ihtimam gösterilmelidir.

 

indirim Veya Hediye Çeki Sağlamak

Facebook’ta herhangi bir sayfayı beğenenlerin büyük bir kısmı da sayfanın dağıttığı hediye çekini almak yahut indirimden yararlanmak istediği için beğenmektedir.

 

İnsanları sayfada kalıcı takipçi, web sitesinde sadık ziyaretçi ve firmanın memnun müşterisi hâline getirme hedefiyle yola çıkanlar buna da özen göstermelidir.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.