Sosyal Medya Yönetimi

Gerçek Zamanlı Pazarlama ve Sosyal Medya

Gerçek Zamanlı Pazarlama ve Sosyal Medya

Gerçek zamanlı pazarlama; dijital ortamdaki marka aksiyonlarını nitelikli ve kalıcı bir duruma getirme yöntemidir. Markalar, günümüz pazarlama planlamasına Real-Time Marketing yani Gerçek Zamanlı Pazarlamayı dâhil etmek zorundadır. Bunu yapabilmek için de uygun stratejiler geliştirme yeteneğine sahip, değişime açık bir içerik departmanına ihtiyaç vardır.

 

Gerçek Zamanlı Pazarlama İçin Gerekenler

  • Daima güncel gelişmeleri takip etmek,
  • Etkileşim hamleleri geliştirebilmek,
  • Yüksek farkındalığa sahip olmak,
  • Kaliteli içerikler üretebilmek,
  • Markanın hedef kitlesini doğru analiz edebilmek,
  • Zamanlama becerisi,
  • İletişim ve pazarlama reflekslerinin güçlü olması.

 

Özetle; anlık gelişmelere duyarlılık, gündemle iç içe olmak, kullanıcının ilgisini çekmeyi başarabilmek gibi yetkinliklere sahip olunmalıdır.

Gerçek Zamanlı Pazarlamanın Püf Noktası

Bir marka Real-Time Marketing (gerçek zamanlı pazarlama) hamlesi geliştirmek istiyorsa, gündemi çalışmalarına entegre edebilmelidir. Örneğin tüm insanların ilgisini çeken bir olay olduysa, global çapta önemli bir etkinlik varsa, ülke bazında popüler bir durum söz konusuysa buraya yönelmek mecburiyetindedirler. İçerik depertmanlarının bu gibi durumlarda hemen alarma geçmesi, duruma uygun bir içerik hazırlayarak ne zaman yayınlanacağını belirlemesi ve kullanıcıyı bu şekilde yakalaması gerekir. Gerçek zamanlı pazarlamada aslolan budur. Güncel olaylar ve gündemdeki haberler takip edilir, bunlara paralel reklam, içerik ve ürün yerleştirmeleri sayesinde hedef kitleye ulaşılır. Sosyal medya ise gerçek zamanlı pazarlamada en önemli kanaldır. Bu pazarlama taktiği gerçek zamanlı etkinliklerde firmayı öne çıkarır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir