Web Tasarım

E-Ticarette Başarılı Olmanın 7 Yolu

E-Ticarette Başarılı Olmanın 7 Yolu

E-ticarette başarılı olmanın yolu müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktan geçmektedir. Kendinizi onların yerine koyup web sitenizi onların talepleri doğrultusunda hazırlarsanız başarılı olacağınız kesindir. E-ticarette başarıya ulaşmak için dikkat etmeniz gereken 7 kriter aşağıda sıralanmıştır.

1.  Ulaşılabilir Olmak

Sosyal medyada aktif olarak yer almak, arama motorlarında görünür olmak e-ticaret sitesinin başarı elde etmesi için bir zorunluluktur. Ürünler elektronik ortama taşındıktan ve uygun altyapı kurulduktan sonra müşteriler kendi kendine gelmeyeceklerdir. Bir E-ticaret sitesinde arama motorları tarafından sevilecek içeriklerin olması da son derece mühimdir. Ulaşılabilir olmak satıcılar için hayati öneme sahiptir. Bu durum sosyal medya platformları için de geçerlidir.

 

2.  Satın Alımı Kolaylaştırmak

Satın alma deneyiminin pratik ve keyifli olması için gerekli düzenlemeler yapılmış olmalıdır. Kullanıcılar aradıkları ürünleri kolayca bulabilmeli, sipariş ve ödeme sayfası karmaşıklıktan uzak, yalın bir şekilde tasarlanmalıdır.

 

3.  İyi Bir İzlenim Uyandırmak

Sitenin ana sayfası müşterilerde güçlü bir intiba bırakmalıdır. Mağazanın kategorileri net görsellerle tanıtılmalıdır. Bu konuda tab’lerden ve dolaşım çubuğundan yardım alınabilir.

 

 

4.  Reklam Yaparken Aşırıya Gitmemek

Reklamlar dikkatin dağılmasına yol açacak kadar abartılı olmamalıdır. Göze batacak kadar çok reklam yerleşimi yapmak müşterileri memnun etmez.

 

 

5.  Müşteriye Kolaylık Sunmak

Site, kullanıcı odaklı bir tasarımla dizayn edilmelidir. Sitenin kullanımı ve site üzerinden nasıl alışveriş yapılacağı ile ilgili hem açıklayıcı hem de kısa ve öz bilgiler verilmelidir.

 

6.  Ürün Görsellerinde Çeşitlilik

Yüksek çözünürlüklü ürün fotoğrafları kullanılmalıdır. Ürünün küçük, orta ve büyük boyutlu görüntülerine yer verilmelidir. Görüntüyü büyütme seçeneği de bulunmalıdır. Görsellerin ürünle ilgili soru işaretlerini gidermesi lâzımdır.

 

7.  Görsel İpuçlarından Yararlanmak

Mağazanın birden fazla departmanı varsa yer değiştirme duygusunun meydana getirilmesi büyük önem taşır. Bunu ise arka plandaki sayfanın renklerini değiştirmek, metinler ve grafiklerle beraber değişik başlıklar kullanmak suretiyle gerçekleştirmeniz mümkündür.

 

İşte e-ticarette başarı kuralları bunlardır.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.