Kurumsal Web Tasarım, Web Tasarım

En Çok Ziyaret Edilen 20 Web Sitesi

En çok ziyaret edilen siteler listesinin başında tabii ki Google gelmektedir. Ülkelere göre en fazla ziyaret edilen siteler değişiklik gösterse de Google arama motorunun popülerlik noktasında her yer için aynı olduğu söylenebilir. Günlük yüzbinlerce, hatta milyonlarca tekil ziyaretçi sayısına ulaşan pek çok web sitesi vardır. Ancak onlardan 20 tanesini seçmek gerekirse ülkemiz için aşağıdaki gibi bir liste ortaya çıkmaktadır:

 

1.  Google

Arama motorlarının devi olan Google, dünyada her gün insanların en sık uğradığı sitelerin başında gelmektedir. Google.com.tr ise Türkiye’de en yaygın kullanım oranına sahip siteler arasında yer almaktadır.

 

Yalnızca bir arama motoru olmaktan çok daha fazlası olan Google; Haritalar, GMail, Google Play ve daha pek çok servisiyle herkesin vazgeçilmezi durumundadır.

 

2.  Youtube

 

Google bünyesinde faaliyet gösteren Youtube da; en büyük video paylaşım sitelerinden biri olarak listenin 2. sırasındadır. Her saniye binlerce videonun yüklendiği bu platform, internet diye bir şey kalmayana kadar önemini koruyacak desek yeridir.

 

3.  Facebook

 

En çok ziyaret edilen web siteleri listesinin 3. sırasında bulunan Facebook, yediden yetmişe herkesin müdâvimi olduğu bir sosyal medya platformudur.

 

Twitter ve Instagram yaygınlaşmadan önce bile hayatımızda var olan Facebook; pek çok sosyal medya platformuna açık ara fark atmayı sürdürmektedir. Fake hesaplar bir yana; milyonlarca aktif kullanıcısıyla Facebook’un bu listedeki sıralaması hiç düşmeyecek gibidir.

 

4.  Twitter

 

Türkiye ve dünyanın nabzını tutan, çoğumuzun hep ‘bugün ne TT olmuş?’ diye merak etmekten kendini alamadığı Twitter da en çok ziyaret edilen internet siteleri arasındadır.

 

5.  Instagram

En çok rağbet gören bir diğer sosyal medya platformu Instagram; bilindiği gibi artık Facebook şirketi tarafından satın alınmıştır. Hit oranı bakımından da onun gerisinde kalmayan Instagram; sayısız kişinin favorisi durumundadır.

 

6.  Hürriyet

Türkiye’de en çok ziyaret edilen siteler içerisinde ilk 10’a girmeyi başaran Hürriyet; haber ve gazete kavramlarının ilk akla getirdiği isimlerden biridir.

 

7. Google.com.tr

SimilerWeb tarafından yayınlanan listeye göre ülkemizde en çok ziyaret edilen siteler sıralamasının 7. maddesinde Google.com.tr vardır.

 

 

8.  Sabah

Türkiye’de en fazla ziyaret edilen siteler içinde Sabah da Hürriyet kadar revaçtadır. Tabii haber odaklı olsa da bu sitede yemek tariflerinden dekorasyon bilgilerine kadar her şey bulunabilir. Mâlum, haber sitelerinin hepsi aynı zamanda bir blog, hatta bir film ve oyun sitesi gibi çalışmaktadır. (!)

 

9.  Sözcü

 

Sözcü de Türkiye’de son derece ilgi gören bir gazete olarak SimilerWeb’’in hazırladığı ‘Türkiye’de en fazla ziyaret edilen internet siteleri’ listesine dâhil olmuştur.

 

10. Milliyet

Çoğu site sahibi, yazılarının haber siteleri nedeniyle gölgede kaldığından şikâyetçidir. Ama Milliyet’in de yukarıdaki haber siteleri gibi ülkemizde fazlaca ziyaret edildiği bir gerçektir.

 

11. EBA

 

Pandemi süreciyle beraber hayatımızın bir parçası olan EBA online eğitim sistemi de Türkiye’nin en çok ziyaret edilen sitelerinden biri olarak gösterilebilir.

 

12.Sahibinden

 

Ülkemizdeki en geniş kapsamlı ilan platformlarının başında gelen Sahibinden, ziyaretçisi hiç eksik olmayan bir site olarak listemizin 12. sırasında yer almaktadır.

 

13.E-Devlet

 

Vatandaşların pek çok işlemi herhangi bir kurum veya kuruluşa gitmek zorunda kalmadan online olarak gerçekleştirmelerine; kendileriyle ilgili bütün bilgileri görüntülemelerine olanak tanıyan E-Devlet yani turkiye.gov.tr de en çok ziyaretçi alan sitelerdendir.

 

14. Trendyol

 

Yine ülkemizin devâsâ e-ticaret platformlarından biri olarak nitelendirebileceğimiz Trendyol, listede 14. sıraya yerleşmektedir.

 

15.Hepsiburada

 

SimilerWeb tarafından oluşturulmuş, en çok ziyaret edilen Türkçe siteler listesinin 15. sırasında ise Hepsiburada görülmektedir. Akla gelebilecek her şeyi bulma imkânı olan bu alışveriş platformuna muhtemelen hepinizin bir kere yolu düşmüştür.

 

16.Haber7

 

Haber sitelerinin pastadan aldıkları pay oldukça fazladır. Listenin 16. üyesi olan Haber7 de buna bir örnektir.

 

17. Haberturk

 

Pek çok kişi arama sonuçlarında haber sitelerini görmekten yakınır. Ancak ne gariptir ki, ‘baş ağrısı’ bile yazsanız ilk sonuçlarda hep onlar çıkar. Ondandır ki, Haberturk de; en çok ziyaret edilen Türk siteleri listesindeki haber sitelerinden olmuştur.

 

18. N11

 

Hepsiburada, Trendyol ve Sahibinden gibi koca bir e-ticaret platformu olan N11; toplumumuzun sürekli akın ettiği sitelerdendir. Bu itibarla SimilerWeb onu listesinin 18. sırasına yerleştirmiştir.

 

19.Ekşi Sözlük

 

Pek çok sözlük sitesi olsa da şüphesiz ki en köklü tarihe, en çok kullanıcı ve içeriğe sahip olanı Ekşi Sözlük’tür. Hâliyle en çok ziyaretçi çeken web siteleri söz konusu olunca kendisinden söz ettirmektedir.

 

20.Mynet

 

Listemizin sonunda ise Mynet vardır. 2000’li yıllardan beri web gündeminden düşmeyen, her zaman güncellenmeye devam eden Mynet; yemek, video, spor, kadın, oyun, finans, trend, magazin, eğitim, sinema, astroloji, hava durumu gibi pek çok alanda çeşit çeşit içerik; yüzbinlerce konuda soru-cevap, sayısız fotoğraflar ve çok daha fazlasını ihtiva etmektedir.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir