Web Tasarım

En Çok Kullanılan E-Ticaret Ödeme Yöntemleri

En Çok Kullanılan E-Ticaret Ödeme Yöntemleri

E-ticaret ödeme yöntemleri internet alışverişinin temelini oluşturan öğelerdendir. Her müşteri farklı bir ödeme yöntemini kullanma imkânına sahiptir ve diğer alternatifler onun için uygun olmayabilir.

 

Bundan dolayı müşterilere ödeme yöntemleri konusunda çeşitlilik sunmak gerekir. Yazımızda; en çok kullanılan e-ticaret yöntemleri üzerinde durulacaktır.

 

EFT/Havale İle Ödeme

 

E-ticaret sitesinde mutlaka olması gereken ödeme yöntemlerinin başında; havale/EFT ile ödeme gelir. Bilindiği üzere havale aynı bankalar, EFT ise farklı bankalar arasında gerçekleşen para transferini ifade eder. Havale seçeneği müşteri için daha câzip durumdadır.

 

Bundan dolayı müşterinin beklentisi sahip olduğu banka hesaplarının sizde de olması yönündedir. Onun için en az 3-4 banka hesabıyla çalışmak önemlidir. Kredi kartı kullanmayanlar veya bilgilerinin ele geçirilmesinden endişelenenler bu yöntemi tercih etmektedir.

 

Kredi Kartı ile Ödeme

 

En çok kullanılan e-ticaret ödeme yöntemleri içerisinde kredi kartı büyük bir yer tutmaktadır. Alıcılar kredi kartı bilgilerini girmek suretiyle ücret tahsilini çok kısa bir süre içinde gerçekleştirir.

 

Kredi kartıyla ödeme alabilmek için bankalara ait sanal posları almanız veya bankaların anlaşması bulunan online ödeme sistemlerinden herhangi birini kullanmanız gerekecektir. Fakat sanal pos alma işleminin biraz meşakkatli olduğu söylenebilir.

 

Bunun yerine online ödeme sistemlerini kullanmak daha avantajlıdır. Çünkü tüm bankalar bu sistemlerde toplanmıştır ve her bankanın kredi kartından ödeme almak çok kolay olacaktır.

 

PayPal ile Ödeme

 

Global çaptaki en büyük ödeme sistemlerinden biri olan PayPal ülkemizde kullanılamıyor olmasına rağmen dünya genelinde hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Bu sistem 18 yaşından küçük birinin bile ödeme almasına imkân tanımaktadır. Ödeme e-ticaret sitesinde değil PayPal sayfasında gerçekleşir.

 

Parayı PayPal hesabından banka hesabına aktarmak mümkündür fakat PayPal bu hizmetten bir komisyon bedeli almaktadır.

 

Kapıda Ödeme

 

En popüler ödeme yöntemleri arasında yer alan kapıda ödeme yöntemi; ödemenin ürünün teslimi esnasında nakit veya kredi kartı ile gerçekleştirilmesidir.

 

Kredi kartı yahut banka hesabı olmayan, güven konusunda çekinceleri olan alıcılar bu yöntemi daha sağlıklı bulmaktadır. Ancak bu, çoğu e-ticaret sitesinde problemlere yol açmaktadır.

 

Örneğin; kargo şirketinin ürün teslimi için gittiği adreste ilgili kişiyi bulamayıp geri dönmesi, sipariş veren kişinin ürünü teslim almayı beklediği süreçte siparişinden vazgeçmesi, ücret tahsilatı sırasında paranın yeterli gelmemesi; kargo şirketinin farklı bir adrese gitmesi ve hâliyle siparişin teslim alınmaması bunlardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir