Web Tasarım

E-Ticarette 10 Taktik

E-Ticarette 10 Taktik

E-ticaret taktikleri rakipleriniz arasından sıyrılarak daha ön planda olmanız ve müşteri pörtföyünüzü genişletmeniz için dikkat etmeniz gereken püf noktalardır. İşte bu yazıda, söz konusu ipuçlarından bazıları yer almaktadır.

 

1.  Reklam Olmazsa Olmaz!

E-ticaret sitenizi daha fazla kişinin duymasını istiyorsanız reklam çalışmalarına ihtiyacınız vardır. Arama motorlarında ve sosyal medyada yayınlanacak olan reklamlarınız şüphesiz ki size artı puan olarak kat kat geri dönecektir.

 

2.  Tanıtım Yapmak Şart

Bu, az evvel sözünü ettiğimiz reklam hususundan farklıdır. Şöyle ki; ürün ve hizmetlerinizi müşterilerinize özel olarak ayrıca tanıtmanız gerekir. Bunu örneğin kampanya ve indirimlerden haberdar eden e-mailler göndererek yapabilirsiniz.

 

3.  Önce İmaj

 

İnsanların çoğu zaman ilk olarak dış güzelliğe baktıkları bir gerçektir. Sitenizdeki içerikler çok kaliteli, ürün modelleri çok güzel ve çeşitlilik son derece fazla olsa bile tasarımı göze hoş gelmiyorsa 0-1 geride başladınız demektir. Kullanıcının ilgisini çekecek, estetik, fonksiyonel, güven verici bir tasarım prestijli marka algısı oluşturmanızı sağlayacaktır. Sitenize farklı bir hava katacak grafiklerden, renklerden ve benzeri tasarım öğelerinden azami derecede yararlanmalısınız.

 

4.  Dinamik Olmak Önemlidir

Bir e-ticaret sitesinin değişime açık olması çok mühimdir. Müşterinin ihtiyaçları ve istekleri belirlenmeli, web sitesi buna göre şekillendirilmelidir.

 

5.   İsminiz Kimliğinizdir

Sitenin adı hem akılda kalıcı hem diğerlerinden daha farklı bir şey olmalıdır. Duyunca etki oluşturmalıdır. Zira sitenin ismi popüleritesiyle ve orijinalliğiyle doğrudan ilişkilidir.

 

6.  İletişim Güçlü Tutulmalıdır

Müşterilerle iletişimde kalmak e-ticaretin altın kurallarındandır. Müşterinin sorularını ivedilikle yanıtlamak, taleplere en hızlı şekilde cevap vermek onların duyduğu güveni artıracak, kendilerini özel hissettirecektir. Bu da müşteri sayısına olumlu yansıyacaktır.

 

7.  Seçeneklerde Çeşitlilik

Sitenizin kusursuz olduğunu varsayalım. Eğer teslimat konusunda başarılı değilseniz, alternatif ödeme seçenekleri sunamıyorsanız tüketicilerin size olumlu yaklaşmasını beklememelisiniz.

 

8.  Kategorilendirmeye Özen Gösterilmelidir

Müşterileriniz hangi ürünü arıyorsa onu diğer ürünlerin arasında kolaylıkla ayırabilmelidir. Bunun için sitenizde arama fonksiyonunun olması, ürünlerin doğru kategorize edilmesi lâzımdır.

 

9.  Farkı Hissettirmelidir

Benzer siteler ile aranızda fark olduğunu gösterecek avantajlar, promosyonlar ve değişik ürünler sizi onların önüne geçirecektir.

 

10. Müşteriye Özel Olduğunu Düşündürmelidir

Müşteriler problem, şikâyet, öneri ve taleplerini size rahatlıkla ulaştırabilmelidir. Yorumlara geri dönüş yapılmalı ve müşteriye ‘sizi önemsiyoruz’ mesajı verilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir