Web Tasarım

E-Ticaretin Reklamcılığa ve Pazarlamaya Damga Vuracak 7 Etkisi

E-Ticaretin Reklamcılığa ve Pazarlamaya Damga Vuracak 7 Etkisi

E-ticarette işletme sahipleri ürünlerini pazarlamak ve reklamlarını yapmak için dijital ortamın sunduğu avantajlardan yararlanır. Firmalar ses-görüntü fonksiyonlarını kullanarak sanal mağazada alışveriş deneyimini özelleştirmektedir. Peki e-ticaret reklam ve pazarlamaya nasıl katkılar sağlamaktadır? İşte cevabı:

 

1.  Müşteri Talep Yönetiminin Hızlı ve Etkin Olması

Bir veritabanı oluşturulur ve müşterinin talep ettiği ürünler bu veritabanı üzerinden takip edilir. Böylelikle satış reyonlarının müşteri isteklerine uygun dizayn edilmesi mümkün olur.

 

2.  E-Ödeme Olanağı

Tahsil edilecek ücret kredi kartı vasıtasıyla elektronik ortamda ödenir. Güvenlik bakımından en çok tercih edilen 3d secure sistemidir. Ödemelerin dijital ortamda alınması firmanın lojistik altyapısında tasarruf sağlamasına yarar.

 

3.  Etkileşimli Stok Yönetimi

Hangi markaların ürünlerinden kaç adet hangi süre boyunca stokta kalacağına karar verilerek stok yönetimi internet üzerinde gerçekleştirilebilir.

 

4.  Etkileşimli Tedarik Zincir Yönetimi

Firma ne zaman, nereye, hangi hizmeti vermelidir; bu sorunun cevabına göre hareket etmek mümkün olur. Mevcut idari sistem e-ticarette satıcı ve alıcı arasında çeşitli avantajlar sağlar.

 

5.  Sigortacılık ve Bankacılık Hizmetlerinin Hızlı, Etkin Yürütülmesi

Hizmet kalitesi yükseltilir, zaman tasarrufu sağlanır. Bu sayede neticeye hızlı ulaşılır ve alışveriş de hızlı bir şekilde tamamlanır.

 

6.  Sanal Kamuoyu ve Anketler

Alışveriş yapmak için tercihini e-ticaretten yana kullanan kesimlerle anket çalışması gerçekleştirilebilir. Hızlıca kamuoyu oluşturulur. Bu sayede anket sonuçları şeffaf bir şekilde potansiyel müşterilere rehberlik eder.

 

7.  Birebir Pazarlama İmkânı

Tüketicilere doğrudan ulaşmak ve pazarlama yapmak mümkündür. Fakat Pazar koşullarına adapte olamamak, ayıplı ürünlerin kısa sürede yenileriyle değiştirilememesi, teknolojiden geri kalmak, ürün tanıtımının yeterli olmayışı, lojistik destekten faydalanamamak ve dağıtım yapamamak gibi olumsuzluklar da unutulmamalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir