Web Tasarım

E-Ticaret İçin Kargo Anlaşmaları

E-Ticaret İçin Kargo Anlaşmaları

E-ticaret için kargo anlaşmaları müşteriye ürün gönderimi sırasında satıcının masraflarını azaltır. Bu yüzden doğru kargo anlaşması yapmak büyük önem taşımaktadır. E-ticaret şirketleri ve siteleri her gün artış gösterirken, kargo firmalarına talep de giderek yoğunlaşmaktadır.

E-Ticarette Kargo Anlaşmasının Avantajları

E-ticaret kargo anlaşması neden yapılır? sorusunun cevabını kısaca özetleyecek olursak ‘mâliyeti düşürmek ve daha kolay teslimat sağlamak’ diyebiliriz. Kargo anlaşması yapılmadığı takdirde ödenecek ücretler daha yüksek olacaktır. Fakat kargo anlaşması, her ürünün normalden daha ucuz fiyata gönderilmesine imkân tanır.

Öte yandan kargo anlaşmanız varsa, müşterilerinize indirimli kargo veya ücretsiz kargo gibi seçenekler sunmanız da mümkündür. Tüketicilerin, arasından seçim yapabileceği kargo alternatifleri çeşitlenir. Ücretsiz kargo, tüketicileri cezbeder ve satın almadan siteyi terk etme oranını düşürür. Buna mukabil geri dönüşüm oranlarınızda artış yaşanır.

Kargo Anlaşmaları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

E-ticaret kargo anlaşmaları yaparken sürecin kolay yönetilmesi ve kargo veriminin sağlanması için çalışacağınız firmayı doğru seçmeniz gerekir.

 1. Dikkat edeceğiniz konuların başında kargo gönderim ücretleri gelir. Aylık kaç gönderi yapacağınıza bağlı olarak kargo ücretleri değişkenlik gösterecektir. Ayda ne kadar çok gönderi yaparsanız, her bir gönderi için ödeyeceğiniz ücret o derece hesaplı olacaktır.
 2. Taahhütsüz anlaşma seçeneğinin bulunması da avantajlı bir durumdur. Taahhüt yoksa, anlaşmanızı istediğiniz zaman sona erdirebilirsiniz demektir. Böylelikle her ay belirli bir satış kotasına ulaşma mecburiyetiniz de olmayacaktır.
 3. E-ticarette kargo anlaşması esnasında, ofisinizin kargo firmasına yakın olmasını hesaba katmanız gerekmektedir. Bu mesafe uzun olursa, ürün teslimatının gecikmesi kaçınılmazdır. Sitenizde aynı gün kargo teslim seçeneğiniz varsa, bu konuya daha da özen göstermeniz lâzımdır.
 4. Kargoların ürünleri sizin işyerinizden teslim alması mümkündür. Ancak kargo firmalarının bu hizmeti hangi saat aralıklarında sunduğu öğrenilmelidir.
 5. Ürünler kargo firmasına teslim edildiğinde Teslim Alındı Belgesi’nin takibini yapmalıdır. Bu, ürünün kargo görevlileri tarafından alındığını gösterir. Bunu mutlaka almalıdır. Herhangi bir sorun olursa, ürünü teslim etmiş olduğunuzu kanıtlamak için söz konusu belgeye ihtiyacınız olacaktır.
 6. E-ticaret sektöründe kargo anlaşmaları için uygun firmaya karar verirken, kargo şirketinin çalışma gün ve saatlerini de göz önünde bulundurmalıdır. Kargo firmasının mesâisi geç saatlere kadar devam ediyorsa bu sizin için daha iyi olacaktır. Cumartesi günü yarım gün mesâi yapan kargolar vardır. Bunlardan birini tercih etmeniz, ürün gönderimini hafta sonu da yapabilme fırsatı kazandırır.
 7. En önemli konulardan bir diğeri de kargonun alıcı tarafa ne kadar süre içinde ulaştırılacağıdır. Bu müddet kargonun nereye gönderileceğiyle ilişkilidir. Mesafe uzunsa hâliyle gönderim zamanı daha ileri bir tarih olacaktır. Yine de, kargo anlaşması yaparken, tahmini teslim süresiyle ilgili bilgi alınmalıdır. 1-3 günlük bir süre ideal olsa da, bunun kısa olması müşteri memnuniyeti için daha uygundur.
 8. E-ticaret sitesi kargo anlaşmaları sırasında ürün iadesi de konuşulmalıdır. İade yapmak isteyen müşteri size ürünü anlaşmalı olduğunuz kargo firmasıyla yollamayı tercih edecektir. Ne var ki firma sahibinin iade ücretini karşılaması mâliyeti artırır.
 9. Bir de bazen ürün kargo sürecinde hasara uğrayabilir. Böyle bir şey olduğu zaman kargo firmasnın nasıl hareket edeceği, sunduğu teminatlar da ayrıntılı bir şekilde öğrenilmelidir.

E-Ticaret Kargo Anlaşması Nasıl Yapılır? – E-ticaret kargo anlaşmaları

E-ticaret kargo başvurusu için izlenecek iki yol bulunmaktadır:

 1. Genel Merkezi Aramak: Bu durumda en yakın kargo şubesine yönlendirilirsiniz. Genel merkez bölge sorumlusu tarafından aranırsınız. Gerekli prosedürler, ücret ve diğer tüm unsurlar konuşulur. Anlaşma için tarafınıza mail yoluyla birtakım evraklar iletilir. Siz bunların çıktısını alırsınız, imzalayıp kaşelersiniz.

Ardından taratırsınız ve bütün evrakları e-posta aracılığıyla gönderirsiniz. Ya da sizin en yakınınızdaki kargo şubesine haber verilir, anlaşma için onların geleceği söylenerek sizden iletişim bilgisi ve adres istenir.

E-ticaret web sitesi kargo anlaşmaları bu şekilde uzaktan gerçekleştirilebilir.

 1. Şubeden Başvuru Yapma: Direkt şubeye giderek de başvuruda bulunabilirsiniz. Anlaşmayla ilgili detayları konuşursunuz ve uygun olması hâlinde anlaşma sağlarsınız.

Sitemize google üzerinden kolay bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir