Kurumsal Web Tasarım, Web Tasarım

Bu Site Güvenli Değil Sorunu Çözümü

Bu Site Güvenli Değil Sorunu Çözümü

Bu site güvenli değil hatası sitenin HTTPS protokolünü desteklememesinden kaynaklanır. Bazen de bir siteye bağlanmak istediğimizde karşımıza ‘bağlantınız güvenli değil’ hatası çıkar. Bu da sitede SSL sertifikasınnın olmaması veya güncelliğini yitirmesi nedeniyle oluşur. Kullanıcılar bir linke tıklamadan önce HTTPS ile başladığını teyit etmelidir. HTTPS desteği bulunmayan sitelerde vakit geçirilmemeli, özellikle bu gibi sitelere şifre, kredi kartı, TC kimlik numarası gibi kişisel bilgiler verilmemelidir.

Bağlantınız Güvenli Değil Hatası Nedir?

Tüm web siteleri ziyaretçilerle sunucular arasında bir köprü durumundadır. Sunucudaki bilgiler kullanıcılara web sitesi aracılığıyla sunulur. Çoğu web sitesinde 256 Bit SSL ve benzeri güvenlik önlemleri kullanılmakta, böylece ziyaretçinin bilgileri gizli kalmaktadır. Bu yöntem, site üzerinden paylaşılan bilgilerin şifrelenmesini sağlar ve üçüncü şahısların bunlara erişmesini imkânsız kılar.

Bu site güvenli değil uyarısı sitede geçerli bir SSL sertifikasının olmamasıyla ortaya çıkar. Bu uyarı, sitede paylaşacağınız bilgilerin dışarı sızdırılabilme riski olduğunu gösterir. Bu sitelerden uzak durmanız önerilir. Yoksa bilgisayar korsanlarının her an bu bilgilere ulaşması mümkündür.

Bağlantınız Güvenli Değil Sorunu Nasıl Çözülür?

Bahsi geçen sorunun çözümü adına web site sahibinin yapması gereken sitedeki SSL sertifikasını güncellemek, bu sertifika yoksa hemen edinip sitesine kurmaktır. Piyasada birbirinden farklı SSL sertifikaları mevcuttur. Hangisini seçeceğinize sitenizin türü doğrultusunda karar vermeniz gerekir.

Örneğin eğitim kurumları ve şirketler için genelde Organization Validation sertifikası kullanılır. Extended Validation güvenlik düzeyi en yüksek sertifika türü olup devlet kurumları, bankalar, e-ticaret siteleri tarafından tercih edilir. Sitenizin birçok alt domaini varsa sizin için en doğrusu multi-domain SSL sertifikalarıdır.

Bu site güvenli değil hatasından kurtulmak için alacağınız SSL paketleri yazılım ve hosting firmaları tarafından sağlanmaktadır.

Bu Site Güvenli Değil Sorunu

Yukarıdaki hatadan farklı olarak, kimi zaman sitelerde böyle bir hatayla da karşılaşılmaktadır. Sitenizde 3. taraf bir kaynak varsa yani başka web sitesinin kullandığı bir kaynak bulunuyorsa, bu kaynağın güvenilir olmaması böyle bir soruna yol açar. Genelde bunlara farklı bir siteden çekilen resimler veya diğer medyalar sebep olur.

Görseller veya diğer içerikler HTTPS protokolü üzerinden getirilmiyorsa böyle bir hataya rastlanır. Bu hatayı gidermek için yapmanız gereken en kolay şey, o hatayı veren sayfayı açıp CTRL+U kombinasyonunu kullanarak sayfa kaynağına erişmektir. Ardından CTRL+F ile arama bölümüne girilip HTTP yazılır. Böylece HTTP ile başlayan tüm linkler tespit edilerek o görseller değiştirilebilir.

Bağlantınız tam olarak güvenli değil sorunu yaşadığınız site WordPress altyapısını kullanıyorsa, çözüm admin panelinden de sağlanabilir. Ayarlar\ Genelsekmesinden web sitesinin URL’sini HTTPS olarak güncellemek sorunu çözecektir.

Ancak problem düzelmezse tüm site için HTTPS yönlendirmesine ihtiyaç duyulabilir. Bu ise .htaccess dosyasında değişiklik yapmakla olur.

.htaccess Dosyası Nasıl Düzenlenir?

  • FTP veya Cpanel üzerinden web sitenizin sunucu dosyalarına erişin.
  • Ana sayfada gördüğünüz .htaccess dosyasını bilgisayarınıza indirin.
  • Daha sonra Notepad++ ve benzeri bir metin editörü ile açın. (Word veya Not Defteri işe yaramayacaktır.)
  • Aşağıda bulunan kodu bu dosyanın başına veya sonuna ekleyin:

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTPS} off

RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

  • Bu işlemi tamamladığınızda dosyayı sunucuya upload edip üzerine yazma uyarısını onaylayın.
  • Sunucuyu kapatın.
  • Site önbelleğini temizleyip sorunun düzelip düzelmediğini kontrol edin.
  • Bunlar işe yaramazsa Really Simple SSL eklentisiyle HTTPS yönlendirmesi yapmayı deneyin.
  • da olmazsa hosting sağlayıcınızla iletişime geçerek yaşadığınız problemi bildirin.

Bu site güvenli değil hatası, çözümü ihmal edilmemesi gereken bir sorundur. Çünkü HTTPS protokolünün olmaması sitenize trafik kaybettirir. Güvenlik açıklarına ve gizlilik ihlâline yol açar. Ziyaretçilerinizin size güven duymasını engeller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir