Sosyal Medya Yönetimi

Düşük Maliyetli Instagram Reklamları Nasıl Oluşturulur? 4 İpucu

Düşük Maliyetli Instagram Reklamları Nasıl Oluşturulur? 4 İpucu

Düşük maliyetli Instagram reklamları oluşturmak herkesin arzu ettiği bir şeydir. Hesap yönetimiyle meşgul olanlar ve markalar bu konuda çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Rekabet her geçen gün kızışırken yüksek bütçeli harcamalar yapmak da bir mecburiyet hâline gelmektedir.

 

Ne var ki; maliyeti düşürüp kârlılık oranını artırmak da imkânsız değildir. İşte bunun nasıl yapılacağı ile ilgili bazı tüyolar paylaşılacaktır.

 

Reklam Maliyeti Nasıl Düşürülür?

 

Müşteri dönüşüm hunisi Instagram kullanıcı davranışları göz önünde bulundurularak hesap edilmelidir. Marka reklamları sosyal medya kullanıcılarına doğru hedef kitle özelleştirmesiyle ulaştırılıyor olabilir. Fakat reklamları görmek satın alma eyleminin gerçekleşmesi için yeterli bir sebep değildir.

 

Yeniden pazarlama çalışmaları hitap edilen Instagram kullanıcılarına göre optimize edilmeli ve dönüşüm reklamları kullanılarak daha doğru hedeflemeler yapılmalıdır. Kullanıcı kitlesinin davranış analizi çıkarılmalı; yeniden pazarlama dönüşüm reklamları da bu doğrultuda kurgulanmalıdır. Bu, marka bilinirliğinin güçlenmesi ve kullanıcıların satın almaya teşvik edilmesi açısından önemlidir.

 

Yani Instagram reklam maliyeti düşürme hususunda amaç, bütçeyi doğru kullanmaktır. Yalnızca gösterime odaklanılmamalı, davranış optimizasyonuna da ağırlık verilmelidir.

 

Etkileşim Hedefi Seçme

 

Instagram reklamlarında maliyeti düşürme için hedef olarak sürekli ‘dönüşüm’ seçilmemelidir. Reklam ayarlarında birtakım değişiklikler yapılmalı; hedef amaca uygun olarak belirlenmelidir. ‘Trafik’ ve ‘etkileşim’ gibi reklamları da kullanmalıdır. Özellikle etkileşim reklamları bu konuda daha iyi performans sergilemektedir. Hem bu reklamlar dönüşüm reklamları için uzun vadeli bir yatırım olacaktır.

 

Dönüşüm kitle oluşturma ve mevcut kitleyle etkileşim kurma bu reklamlar sayesinde mümkündür.

 

Potansiyel Müşteri veya Trafik Oluşturma Hedeflemesi Yapılmalıdır

 

Trafik kaynaklarının çoğaltılması ve yeni müşteriler edinilmesi amacıyla bu karmaşık reklam ayarlamasından da faydalanılabilir. Hangi kampanya sayfasına, tanıtım videosuna, ürüne, sosyal medya hesabına veya bloga trafik çekilmek isteniyorsa ona yönelik bir hedeflemeyle yola devam edilmelidir.

 

Başka müşteriler kazanmak için geçmiş dönüşümlerin de tekrar gözden geçirilmesine ihtiyaç vardır. Reklam hedeflemelerinin her biri kendinden sonrakini güçlendirir.

 

Etkileşim Kitleleri Kullanılmalıdır

 

Düşük maliyetli Instagram reklamları çok yönlü hedeflemelerle meydana getirilir. Yani tek bir görselin belli bir hedef kitleye ulaşmasını gâye edinmemelidir. Kurgular daha karmaşık bir yapıda olmalıdır.

 

Etkileşim reklamlarından birinde bir video paylaşıldıysa bunun izleyici kitlesi ve izlenme süreleri kullanılmalıdır. Elde edilen verilerin tümü ‘benzer hedef kitle oluşturma’ çalışmasında işe yarayacaktır.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.