Sosyal Medya Yönetimi

İşletmeniz İçin Instagram İçerik Planı Kurma

İşletmeniz İçin Instagram İçerik Planı Kurma

İşletme için Instagram planı oluşturma markanın hesabını daha etkin yönetmeyi sağlar. Her sosyal medya uzmanının bilmesi gereken bazı püf noktaları aşağıda detaylı olarak ele alınacaktır.

 

İçerik Teması Hazırlama

 

Her şeyden evvel içerik oluşturma temasının belirlenmesi gerekir. Seçeceğiniz tarz kendi hedef kitlenize ve markanızın ruhuna uygun olmalıdır. Argumanlarınızın ve renklerinizin hitap ettiğiniz kesimin ilgisini çekmesi lâzımdır. Bunun için araştırma yapmak ve en iyisini seçmek de size düşmektedir. Hizmet ve ürünlerinizi yansıtacak, paylaşımlarınızı tamamlayacak tutarlı bir konsept tercih edilmelidir. Şema kurgusu bütünlük sağlayan ikon ve şemalarla planlanmalı, renk konusunda da sadelikten yana olunmalıdır.

 

İçerik planı nasıl kurulur? sorusundan önce sosyal medya takviminin gözden geçirilmesi ve neler yapılması gerekiyor? sorusunun değerlendirilmesi daha sağlıklı sonuç verecektir. Örneğin içerikler kurgulanırken marka için önemli olan günler de dikkate alınmalıdır.

 

Instagram Pazarlama İçeriği Planlama

 

Bu aşamada pazarlama hedefleri ve avantajlı ürünler bir arada düşünülerek etkileyici içerik fikirleri ortaya koyulmalıdır. Hangi ürünlerde fiyat avantajı sağlanacaksa onlara özgü tasarımlar, reklam strateji takvimi gibi unsurlar Instagram içerik çalışmasının şekil almasında büyük rol oynar.

 

Takvim hazırlanırken hedef pazar hangi kutlama zamanlarında, hangi kampanya günlerinde aktif ise; hangi mecrâlara daha fazla katılım gösteriyorsa bunlar da plana dâhil edilmelidir.

 

Instagram Yayın Takvimi Planlama

 

İçerik planı hazırlama yalnızca satış odaklı gerçekleştirilecek bir işlem değildir. Aksi takdirde hedef kitleyi soğutacak davranışlarda bulunulabilir. İçerik takvimi bilgilendirici, eğlendirici, faydalı şeyler de ihtiva etmelidir. Anma ve tatil günleri de takvimde yer almalıdır.

 

Sadece bir hedef kitleye odaklanılmamalı, birden fazla hedef kitleyi markanın çatısı altında buluşturmak hedeflenmelidir.

 

Instagram İçerik Planlama Araçları

 

İçerikler tarihlerle özelleştirilmeli ve takvime uygun hareket edilebilmesi noktasında bazı araçlardan da destek alınmalıdır. Bunlar içeriklerin saat/tarih bazlı planlanmasını, rahatça koordine edilmesini ve raporlanmasını sağlar. İçeriklerin etkileşim oranları bu araçlarla belirlenebilir. Böylece hedef kitlenin ilgi gösterdiği içerikler daha kolay anlaşılır.

 

Crello, Canva, Pablo ve Pixl bunlardandır. Başka içerik yönetim araçları da mevcut olup onlardan da yararlanılabilir.

 

Instagram İçerik Planı Kurarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

  • Instagram içerik planlama sırasında görseller, ses ve video gibi medya öğeleri verimli bir şekilde kullanılmalıdır.
  • Alanında profesyonel fotoğrafçılardan ve tasarımcılardan yardım alınmalıdır.
  • Kopya içeriklerden kaçınılmalı; özgün ve doğal olmayı önemsemelidir.
  • İçerikler belli bir program çerçevesinde yayına alınmalı, bunun dışına çıkılmamalıdır.
  • Başlıkların ve açıklamaların merak uyandırıcı olması sağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir