Sosyal Medya Yönetimi, Web Tasarım

E-Ticaret Ürünleri için Facebook Reklam Hesabı Nasıl Kurulur?

E-Ticaret Ürünleri için Facebook Reklam Hesabı Nasıl Kurulur?

Facebook reklam hesabı kurma her e-ticaret sitesi sahibini yakından ilgilendiren bir konudur. E-ticaret sektörünün pandemi dönemiyle beraber iyice şâha kalktığı söylenebilir. Sitelerin beklentilere cevap verebilmesi ve benzerleriyle yarışabilmesi için tabii ki etkili reklam yönetimine ihtiyaç vardır. Facebook reklamları da bu sürecin en önemli parçalarından biridir.

 

Facebook Reklam Hesabı Kurma

 

Facebook reklam hesabı kurmak aslında karmaşık bir işlem değildir. Bunun için öncelikle e-ticaret sitesine Facebook Pikselinin kurulması gerekmektedir. Sonraki aşama Facebook reklam hedef kitlelerinin oluşturulup doldurulmasıdır. Örneğin geçmişte satın alım yapanlar, e-posta aboneleri, Facebook sayfasını takip edenler, web sitesi ziyaretçileri ve Instagram işletme profilinde bulunanlar için farklı özelleştirmeler yapmak lâzımdır.

 

Ardından yeni kampanya oluşturmak, Facebook reklam setinin kurulması, ürün değerlendirilmesine yönlendirme, ürünlerin Facebook kampanyası üzerinden satışı; yinelenen siparişler ve ürün lansmanları için ‘yeniden pazarlama kampanyası’ düzenleme gibi adımlar izlenmelidir.

 

Facebook Pikselinin E-Ticaret Sitesine Entegre Edilmesi

 

Facebook reklam hesabı kurulumu ilk olarak bununla başlayacaktır. Site ile Facebook reklamlarının bağlantısı pikseller aracılığıyla sağlanır. Bunu web sitesine yerleştirmek kampanyaların optimize edilmesine ve dönüşümlerin artırılmasına katkıda bulunur.

 

Piksel kodları web siteye gelenleri analiz etmek, reklam dönüşüm oranlarını karşılaştırmak için de kullanılır.

 

Facebook Reklam Hedef Kitlelerini Belirleme

 

Reklam çalışmalarının odak noktası hedef kitledir. Hedef kitlenin doğru belirlenmesi yüksek dönüşüm almanın temel şartıdır. Ürün veya hizmetlere ilişkin çeşitli hedef kitle çalışmaları yapılarak hangi kitlenin daha etkili olduğu tespit edilmelidir.

 

Reklam çalışmaları yönetilirken birden fazla hedef kitle üzerinde çalışılmalıdır. Özelleştirilmiş muhtelif hedef kitleler değişik pazarlama stratejilerinin geliştirilmesinde büyük öneme sahiptir. Bu Facebook Business Messenger hesabındaki Kitleler bölümünde yer alan Kitle Oluştur kısmından yapılabilir.

 

Ürün Farkındalığı Meydana Getirme

Hedef kitle seçimi tamamlandıktan sonra sıra Facebook reklamlarındadır. Bu etapta hedef kitlenin ilgi göstereceği içerikler kullanılmalıdır. Ayrıca markaya rağbet gösteren yeniden pazarlama kitlesine de yer verilmelidir.

 

‘Dönüşümler’ adlı modül üzerinden ilerlenerek dönüşüm reklamlarıyla başlamak önerilir. Bu reklamlar, satın alma potansiyeli fazla olan potansiyel müşterileri hedefleyerek çalıştığı için sağlayacağı dönüşüm oranı yüksektir.

 

Reklam setleri oluşturmayı da ihmal etmemelidir. Bunlar reklam yönetimini kolaylaştırır; dönüşüm ve hedef kitle sonuçlarının daha şeffaf görüntülenmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir