Kurumsal Web Tasarım, Web Tasarım

Com Tr Domain Nasıl Alabilirim?

Com Tr Domain Nasıl Alabilirim?

Com.tr domain nasıl alınır? sorusunu cevaplarken öncelikle bu domainlerin bazı özel belgeler gerektirdiğini belirtmek gerekir. Ancak alan adı kendi isminizden oluşuyorsa yani isimsoyisim.com.tr şeklinde ise bu durumda; nüfus cüzdanı suretinin domain firmasına iletilmesi yeterli gelecektir.

 

Com.tr Domain Nedir?

 

Bu, ülke kodlu domainler arasında oldukça popüler bir uzantıdır. Ticari faaliyette bulunan veya ticari alanda faaliyet göstermeyi düşünen gerçek veya tüzel kişiler tarafından kullanılır. 1991 yılından beri kullanılan com.tr domain şirketler ve markaların yanı sıra bireysel kullanım amacı taşıyanların da sıklıkla tercih ettiği bir alan adı uzantısıdır.

 

Com.tr Domain İçin Gereken Belgeler

 

Bu uzantıya sahip bir domain şirket tarafından alınacaksa şunlara ihtiyaç vardır:

 

 1. Esnaf veya Sanatkârlar Odası’ndan Sicil Tasdiknâmesi
 2. Marka Tescil Belgesi
 3. Marka Başvuru Belgesi
 4. Oda Sicil Kayıt Belgesi
 5. Ticari ünvanın belgeleri (Türkiye Ticari Sicil Gazetesi’nde yayınlanmış)
 6. Ticari Sicil Belgesi
 7. Faaliyet Belgesi
 8. Ayrıca domain firmaları .tr domain başvurusu için kişilerden yazılı ve imzalı onay talep etmektedir. Bunun için ilgili firmanın web sitesi incelenmeli; başvuru formu indirilerek doldurulup kaşelenmeli ve imzalanmalı; ardından firmaya iletilmelidir. Bu formu doldururken kuruluş yetkilisinin isim-soyisim bilgisini yazmak, kurum kaşesini basıp imzalamak gerekir.
 9. Kuruluş Kanunu, Dernek Senedi, Vakıf Tüzüğü (Bunlar adaylar, vakıflar ve dernekler tarafından yapılacak com.tr domain alımı için istenir. İlk 3 sayfasının ve son sayfasının gönderilmesi kâfi olur.)
 10. Turizm Bakanlığı tarafından verilen Turizm İşletmeciliği Belgesi (Otel ve tatil köyleri için)
 11. Turizm Bakanlığı’ndan alınan Seyahat Acentesi İşletme Belgesi (Seyahat acenteleri için)
 12. Televizyon Gösterim Belgesi (Kültür Bakanlığı tarafından verilmiş olmalıdır. TV programları için alınan com.tr domainler için talep edilir.)
 13. Film adları için kayıt tescil belgesi; sanatçılar için ise ÇASOD, SESAM, MESAM yerlerden üye kayıt belgesi ibraz edilmelidir.
 14. Fuarlar, gemiler, özel numaralar, çiftlikler, süresiz yayınlar, gazete ve dergiler, televizyon ve radyo kanalları, yabancı kuruluşların Türkiye temsilciliğini veya distribütörlüğünü yapmakta olan kuruluşlar, irtibat büroları, özel hastaneler için de farklı belgeler gönderilmesi lâzımdır.

 

Com.tr Domain Avantajları

 

Bu domainler resmi bir kurum tarafından (ODTÜ Alan Adı Yönetimi’nce) onaylandıktan sonra alınır. Onun için prestij ve güven oluşturduğu söylenebilir. Çünkü yukarıda da ifade edildiği gibi, com.tr domain tescil işlemi için birtakım özel belgeler gereklidir. Yani bu, .com veya .net gibi herkesin kolaylıkla sahip olabileceği bir uzantı değildir.

 

Com.tr Alan Adı Nasıl Alınır?

 

Com.tr domain kaydı yapmak için yukarıdaki belgeler ile başvuru yapılır. Başvurunun olumlu sonuçlanması hâlinde bu, kişiye e-posta ile bildirilir. Ardından kişi ödemesini gerçekleştirir.

 

Nic.tr üzerinden satın alınan sorumlu kodu sayesinde bir veya birden çok alan adı tescili yapılabilir. Tescillenen bu domainler nic.tr hesabından yönetilebilir. Alan adı aracı şahıslar ve kurumlar sorumlu koduna sahip olmakla mükelleftir.

 

Sorumlu kodu alanlar nic.tr’den giriş yaparak almak istedikleri com.tr uzantılı domaini sorgulatmalıdır. Alan adının önceden tescil edilmediği görülürse işletme adı, adresi, telefonu, vergi bilgileri vb. girilmeli; başvuru formu indirilip kaşe vurulmalı ve imza atılmalıdır.

 

Sonra bu form taranmalı; diğer gerekli belgeler ile gönderilmelidir. Sonra alan adının onaylanması beklenmelidir.

 

Com.tr domain alma işlemi böylece tamamlanmış olacaktır. Alan adı tescile uygun görülse dahi eğer ödemesi yapılmazsa düşer ve tekrar kayda açılır.

 

Bunlarla uğraşmak istemeyenler, bir domain firmasıyla anlaşarak işlemleri kendisi adına onların yapmasını talep edebilirler.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.