Kurumsal Web Tasarım, Sosyal Medya Yönetimi, Web Tasarım

İşe Yarar Google Servisleri ve Araçları

İşe Yarar Google Servisleri ve Araçları

En büyük arama motoru olan Google servisleri ve araçları ile geniş bir kullanım ağına sahiptir.

 

Arama hâricinde sosyal ağdan depolamaya kadar pek çok hizmet sunan Google’ın Gmail, Haritalar, Google Play ve Youtube gibi imkânları oldukça rağbet görmektedir. Bu yazıda Google tarafından sağlanan popüler ve az bilinen olanaklara değinilecektir.

 

Google Hangouts

Gmail içerisinden kullanılabilen Google Hangouts, video konferanslar düzenleme fırsatı tanır. Bu sayede 10 kişiyle aynı anda görüntülü konuşmanız mümkün olur.

 

Takeout

Google verilerinizi indirmek için kullanacağınız bu servis, bilgilerinizin kontrolünü tamamen size verir. Gmail hesabının yedeklenebilmesi için, kullanılacak e-posta istemcisi IMAP desteğine sahip olmalıdır.

 

Hot Trends ve Zeitgeist

En iyi Google araçları içinde bu raporların önemli bir yeri vardır.  Google Trendler ve arama sayıları gibi bilgilerin bir araya getirilmesini sağlayan bu raporlar; güncel arama sorguları hakkında sizi aydınlatır.

 

Google Latitude

Bu araç ise konum izlemeye yarar. Google’a nerede olduğunuzu bildirerek arkadaşlarınızı da Latitude’a ekleyip onların konumunu haritada görmenizi sağlar.

 

Google Public DNS

Kendi internet servis sağlayıcınızın sunduğu DNS hizmeti yerine bunu tercih etmeniz mümkündür. Ekstra güvenlik özellikleri ve yüksek hız vaad eden Google Public DNS’e bir şans verilebilir.

 

Goo.gl

En popüler Google servisleri arasında öne çıkan ve bir URL kısaltma aracı olan Goo.gl, uzun web adreslerinin daha kısa bir hâle getirilmesini; böylece daha hoş durmasını ve karmaşık yapıdan kurtulmasını sağlamaktadır.

 

Google Search Console

Sitenizin Google arama sonuçlarındaki sıralaması ve görünümü nasıl? Bu servis ile ayrıntılı şekilde öğrenmeniz çok kolaydır. Sitenin sonuçlar arasındaki yerini yükseltmek, daha iyi bir performans optimizasyonu sağlamak için bu servis kullanılabilir.

 

Google Analytics

Sitenin hangi kanallar vasıtasıyla hit aldığı, ziyaretçilerin hangi sayfada ne kadar kaldığı bu servis sayesinde incelenebilir.

 

Google Adwords

Google tarafından sunulan bu reklam hizmeti, Google arama sonuçlarında reklamlarla yer almak için kullanılır.

 

Youtube

Google çatısı altında faaliyet gösteren Youtube, günümüzün en büyük video sitelerinden biridir. Hepimizin yakından tanıdığı ve sık sık ziyaret ettiği Youtube, şu ana kadar saydığımız servislerin içerisinde en popüleri denilebilir.

 

Gmail

En iyi Google servisleri listesinde Youtube kadar ilgi gören Gmail, en fazla kullanılan e-posta hizmetlerinden biridir. Ancak tabii ki Gmail’in fonksiyonları sadece e-posta ile sınırlı değildir. GSuite ile özel ayrıcalıklara erişilebilir.

 

Google Play

Oyun, uygulama ve benzeri pek çok içeriğin Android işletim sistemine sahip cihazlara yüklenmesinde kullanılan Google Play; son derece zengin bir platform olarak yüksek kullanım oranına sahiptir.

 

 

Google Chrome

Hızlı, güvenli ve gelişmiş bir web tarayıcısı olan Google Chrome da en çok kullanılan Google araçları arasında gösterilebilir.

 

Google Drive

Dosyaları yedekleme ve paylaşma imkânı sunan bulut depolama servisi Google Drive, 15 GB’lik ücretsiz saklama alanı vermektedir.

 

Google Gruplar

Forum tarzı bir sisteme sahip olan Google Groups; kullanıcıların herkese açık veya özel gruplar oluşturarak birbiriyle fikir alışverişinde bulunmalarını sağlamakta, bir çeşit sosyal ağ olarak nitelendirilmektedir.

 

Google AdSense

Google tarafından web site sahiplerine sunulan bu reklam servisi kişilerin site üzerinden gelir elde etmesine imkân verir.

 

Diğer Google Servisleri ve Araçları

Google araçları ve servisleri içerisinde öne çıkan diğer uygulamalardan bazıları ise şunlardır:

 

  1. Google Earth: Herhangi bir noktayı klasik haritalara göre daha ayrıntılı bir biçimde gösterir.
  2. Google Maps: Konum bulmaya yardımcı olan Google Haritalar; aradığınız bir yerin yolunu size tarif eder. Hizmet almak istediğiniz işletmeyle ilgili yapılan yorumları ve derecelendirmeleri göstererek o işletmenin kalitesiyle ilgili ipucu verir.
  3. Google Moon: Bu servis ile uydu üstünden ayı ve ay yüzeyini izleme fırsatına erişirsiniz.
  4. Google Books: Online kitap okuma deneyimi yaşamanıza imkân sunan bu servis ile pek çok kitap elinizin altında olur.
  5. Google Scholar: Akademik araştırmalar için kullanılır.
  6. Google Translate: Yüzlerce dil arasında çeviri yapmayı sağlayan Google Translate; dökümanların çevirisini de başarıyla gerçekleştirir.
Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.