Sosyal Medya Yönetimi

İnstagram’dan ve Facebook’tan Potansiyel Müşteri Bulma

İnstagram’dan ve Facebook’tan Potansiyel Müşteri Bulma

İnstagram’dan Potansiyel Müşteri Bulma, Lead generation olarak da bilinir. Pazarlama sürecinin en kritik adımlarından biri budur. Hedef müşterilerinizin dikkatini çekmek, sunduğunuz ürünleri ve hizmetleri alma ihtimali olan kişilere ulaşmak potansiyel müşteri bulma olarak tanımlanır.

Bunu gerçekleştirmek için her platformda en doğru stratejileri uygulamanız gerekir. Bu yazı, sosyal medyayı potansiyel müşteri bulmak için nasıl kullanacağınızı açıklayacaktır.

Sosyal Medyadan Potansiyel Müşteri Bulma

 1. Önce hedef kitlenizi doğru analiz edin. Onların ilgisini çekecek paylaşımlarda bulunmaya özen gösterin.
 2. Reklamların gücünden faydalanın. Daha fazla kişiye ulaşmak istiyorsanız sosyal medyada reklam vermenizin size büyük katkı sağlayacağını unutmayın.
 3. Takipçilerinizle seviyeli, samimi, istikrarlı bir ilişki kurun. Soruları yanıtlayın, iyi yorumlara ve mesajlara teşekkür edin, kötü geri bildirimlerle ilgilenin ve çözüm sunmaya çalışın.
 4. Sosyal medyadan potansiyel müşteri bulma hedefiniz varsa, takipçilerinizle özel içerikler paylaşın. Her sosyal medya platformunda aynı şeyi yayınlamak veya internetten kopyaladıklarınızı servis etmek yerine, kendilerini değerli hissettirecek ve markanızın farkını ortaya koyacak orijinal şeyler paylaşmaya gayret edin. Yeni marka lensmanınız, ürünlerinizle ilgili tanıtıcı kısa filmler, mağaza açılışları buna örnektir.
 5. Takipçilerinize özel çeşitli kampanyalar düzenleyin, indirimler yaparak ilgi uyandırın.
 6. Şirketinizden kareler paylaşın. Çalışma ortamınızı –abartmadan- ara sıra takipçilerinize yansıtmanız onlarla sizin aranızdaki bağı güçlendirir. Meselâ yeni çıkardığınız ürünü henüz kutusunda iken onlara gösterebilirsiniz. Gerçekleştirdiğiniz bir konferansa veya seminere ait fotoğrafları da onların beğenisine arz edebilirsiniz.

İnstagram’dan Potansiyel Müşteri Bulma

 1. İnstagram platformunda çift taraflı etkileşim hâkimdir. Bundan dolayı takipçilerinizin paylaşımlarını beğenmeniz ve onlara yorum yazmanız gerekir. Sizin postlarınıza gelen yorumları cevapsız bırakmamanız da önemlidir. Bazı takipçilerinizi paylaşımlarda etiketlemeniz de işe yarar. Tüm bunlar onların potansiyel müşteriye dönüşmesinde büyük rol oynayacaktır.
 2. İnstagram ile potansiyel müşteri bulma için, markanıza özgü etiketler belirleyerek takipçilerinizden bunlarla paylaşım yapmalarını isteyebilirsiniz. Örneğin haftada bir yarışma veya çekiliş düzenleyerek paylaşımlarda bu etiketin kullanılmasını, sizin fotoğrafınızın altına herkesin en az 3 arkadaşını etiketlemesini rica edebilirsiniz. Bu sayede en masrafsız şekilde daha geniş hedef kitleye erişim sağlarsınız.
 3. Fotoğraflarınızı farklı açılardan çekmeyi ve filtreler kullanmayı unutmayın. Birden fazla kareyi birleştirmek, Camera+, Photoshake, Diptic gibi uygulamalarla fotoğrafları düzenlemek de paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını sağlayacaktır.
 4. İnstagram’dan Potansiyel Müşteri Bulma için yapabileceğiniz bir diğer şey; bu platformdaki popüler hesaplarla veya farklı şirketlerle ortaklık kurmaktır. Onlar sizin ürünlerinizi paylaşır, siz de onlar için aynı şeyi yaparsanız karşılıklı fayda tesis edilecektir.
 5. Yarışmalar düzenleyin, kayda değer hediyeler verin. Oylama sistemini kullanarak takipçilerinizi oy almak amacıyla bu yarışmayı ailesiyle, arkadaşlarıyla paylaşmasına teşvik edin. Böylelikle paylaşımlarınız viral bir biçimde kolayca yayılacaktır.
 6. Geri dönüşümlerinizi ölçümleyin. İnstagram etkinliğinizi değerlendirin. Bunun için Statigram ve benzeri ücretsiz araçlar olsa da, daha gelişmiş seçenekler istiyorsanız ücretli araçlardan yararlanmanızı öneririz.
 7. Takipçilerinizin nereden geldiğini, en çok hangi saatlerde aktif olduğunu, hangi paylaşımlardan hoşlandığını analiz ederek paylaşımlarınızı buna göre yapın.

Facebook’tan Potansiyel Müşteri Bulma

Facebook ile potansiyel müşteri bulmak için de yukarıdaki adımlara uygun hareket etmeniz gerekir.

Ayrıca Facebook potansiyel müşteri bulma reklamlarından da faydalanmanız mümkündür:

 • Bu reklam tipi kısa vâdede sonuç verir.
 • İnsanlar reklamınızı ilginç bulurlarsa ‘İlgileniyorum’ butonuna tıklarlar.
 • Bunu yapmaları hâlinde otomatik doldurulmuş bir form ile karşılaşırlar. Onlar da form ekranında, ikinci bir tıklama yaparak iletişim bilgilerini size iletirler.
 • Kullanıcı telefon ve e-mail bilgilerini Facebook profilinde paylaştıysa doldurma işlemi otomatik gerçekleşir.
 • Bununla birlikte onlara ilâve sorular yöneltme imkânınız da vardır.
 • Kısaca form, onların önüne doldurulmuş halde gelir. Onların yapacağı tek şey imza atmaktır. Bu kadar basit!
 • Facebook’ta potansiyel müşteri bulma reklamları özellikle mobil cihazlarda daha fazla performans gösterir.
Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.