Sosyal Medya Yönetimi

Sponsorlu Reklam Mâliyetinizi Düşürmek İçin 10 Önemli Teknik

Sponsorlu Reklam Mâliyetinizi Düşürmek İçin 10 Önemli Teknik

Sponsorlu reklam mâliyeti düşürme bütçe yönetimi konusunda reklam verenlere büyük avantaj sağlar. E-ticarette başarı elde edebilmek için sosyal medyaya belirli bir bütçe ayrılması gerekir. Fakat sosyal medya bütçesinin bazı yöntemlerle azaltılması mümkündür. İşletmeler için reklam mâliyeti düşürme stratejilerinden bazıları aşağıda bildirilecektir.

 

CTR Artırma Hedeflenmelidir

 

‘CRT’ tıklama oranı demektir. Bu, reklam mâliyetinin düşürülmesi noktasında etkilidir. Yüksek hedefli kampanyaların yürütülmesi tıklama oranının artmasında rol oynar. ‘Daha fazla bilgi’ sekmesinin kullanımı için CTR butonundan faydalanılabilir.

 

Her tüketici alışveriş öncesi detaylı bilgi almak isteyecektir. Tıklama akışı sağlayabilecek masaüstü haber akışlarının olması ve kullanıcıların aynı reklamları tekrar görme ihtimali azaltılmalıdır. Reklam metinleri net olmalıdır.

 

Relevance Score İyi Anlaşılmalıdır

 

Bu da alâkalık oranı anlamına gelir. Yani ne derece ilgi gördüğünüze işaret eden bir puan türüdür. Facebook, her reklam için size; hedef kitlenizin reklamınıza ne kadar ilgigösterdiğini belirten bir alâkalık puanı verecektir. Yapılan tüm kampanyaların alâkalık puanları takip edilerek yeni çalışmalar bu doğrultuda şekillendirilmelidir. Hangi kampanyalar ilgi görüyorsa onlar ön plana çıkarılmalıdır. Puan analizinin size son derece büyük katkısı olacaktır.

 

Retargeting Özelliğinden Yararlanılmalıdır

 

Facebook reklam maliyeti azaltma için kullanacağınız bu özellik, sizi tanıyanlara onlara özel reklamlar göstermenize yarar. ‘Marka bilinirliği reklamları’ diye de tanımlanabilir. Satın alma davranışı üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Önceden alışveriş yapanlara yönelik bir reklam türü olup tıklama oranı oldukça fazladır.

 

Facebook Pixel Ayarları Düzenlenmelidir

 

Bu özellik ziyaretçilerinizle ilgili ayrıntılı bilgi takibine imkân verir. Ürünlerinizi almaya hazır durumdaki potansiyel müşterilerinize kolayca ulaşabilmek için pixel ayarlarını doğru yapılandırmanız gerekir. Böylece müşteirnin en son ne kadar harcama yaptığını, ne aldığını, hangi ürünleri almaya eğilimli olduğunu öğrenebilirsiniz. Kısaca bu ayarlamalar sizin için kritik öneme sahiptir. Bunları düzgün kullanırsanız rakiplerinizin önüne geçeceğiniz şüphesizdir.

 

İçeriklere A/B Testi Uygulanmalıdır

 

Hangi kampanya ve reklamların daha fazla ilgi gördüğü bu testler yardımıyla önizlenebilir. Hangi metin ve görsel paylaşımlarının daha çok etkileşim aldıkları da bu test sayesinde anlaşılabilir.

Facebook reklam maliyeti düşürme hususunda bir hayli etkilidir. Paylaşılan içeriklerin ilgi görmesine yardımcı olacak değerli bilgiler elde etmenizi sağlar.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.