SEO

Siteye Kaliteli Trafik Çekmek İçin Link Oluşturma

Siteye Kaliteli Trafik Çekmek İçin Link Oluşturma

Siteye trafik çekme SEO çalışmalarının önemli aşamalarından biridir. Rekabetin artmasıyla birlikte organik trafiğin elde edilmesi de zorlaşmıştır. Fakat bazı püf noktalara dikkat edilirse bu aslında çok kolaydır.

 

Google Kalite Kriterlerine Dikkat Edilmelidir

 

SEO çalışmalarında muhatabınız Google’dır. Onun için Google algoritmaları üzerinde düşünmek gerekir. Bunların başında ‘özgünlük’ gelir. İçerikler yüksek trafiğe sahip otoriter web sitelerinden alınmış bile olsa kopya olarak kullanılması problemlere yol açacaktır. Bunun için özgünlüğün her şeyden daha öncelikli olduğu söylenebilir.

 

Oluşturduğunuz içerikleri otoriter bir web sitesinde paylaşmak suretiyle sitenize trafik çekmek de izleyebileceğiniz bir başka stratejidir. Fakat backlink çalışmasında kullanılacak içerik web sitenizde yayınlanmamalıdır.

 

Link Oluşturma Stratejisi Rakiplerden Farklı Olmalıdır

 

Sitenize daha fazla ziyaretçi gelmesini istiyorsanız sektörünüzde faaliyet gösteren benzer web siteleriyle işbirliği içinde olmanız çok önemlidir. Sitenin amacı, hedef kitlesi ve konusu gibi unsurlar backlink yapılan sayfa ile uyum sağlamalıdır. Link verilen sayfa, ürün ya da hizmet ile özdeşleştirilmelidir. Moda sitesinin gıda sitesinden alacağı link bir işe yaramayacaktır.

 

Link Oluşturma Stratejilerinde Farklılık Gözetilmelidir

 

Link oluşturma yöntemleri ile siteye trafik çekmek için yalnızca bir stratejiye bağımlı kalınmamalıdır. Bu, verimliliği düşürecektir. Link oluşturma planlarında çeşitlilik olması; gelişen ve değişen Google algoritmalarına adapte olabilecek yeni teknikler üretmek gerekir.

 

Link Oluşturma Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

  • Web sitesine link verilen yüksek otoriteli içerikler hazırlanmalı ve yayınlanmalıdır.
  • Bilgilerine güven duyulan kişilerin önerilerine kulak verilmelidir.
  • Sosyal medya etkin kullanılmalıdır.
  • Sektörde meydana gelen değişiklikler takip edilmeli ve güncellemelere uygun davranılmalıdır.
  • Başka sitelerde yer alan önemli içerikler olduğu gibi direkt paylaşılmamalı; hiç değilse özgünleştirilerek eklenmelidir.
  • Sektördeki popüler sayfalarda yazarlık yapılarak siteye link ile trafik çekme çalışmasında bulunulmalıdır.
  • Rakiplerle aynı stratejileri uygulamamalıdır. Onlar Pinterest kullanıyorlarsa bizim Youtube kullanmamız gerekir. (Bu, temsili bir örnektir.) Yani site ve sektörün gerekliliklerini iyi algılayarak en uygun varyasyonların üretimi gerçekleştirilmelidir.
  • Rakiplerden farklı anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Markaya özel bir alan meydana getirilmelidir.
  • Oluşturulan linklerin doğal görünmesine özen gösterilmelidir. Link değişimi, gizlenen URL çıkışı gibi uygulamaların modası geçmiştir. Fakat linklerde bulunan metinler önemini korumaktadır. Bu metnin siteyle ilgili olması şarttır. Çapa metin denilen bu metinlerde anahtar kelime kullanımı yapılmamalıdır. Kısaca link verilmeli ama bu, dikkat çekmeden, hissettirilmeden uygulanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir