Sosyal Medya Yönetimi

Instagram’da Daha Fazla Kişiye Erişmenin 7 Önemli Yolu

Instagram’da Daha Fazla Kişiye Erişmenin 7 Önemli Yolu

Instagram’da etkileşim artırma bu platformu başarıya giden yolda bir basamak olarak kullananlar için büyük bir ihtiyaçtır. Takipçi sayısı fazla olmasına rağmen etkileşim oranı azsa o Instagram hesabından verim almayı beklememelidir. Aşağıda, etkileşim artırmak için uygulanabilecek bazı taktikler bildirilmiştir:

 

Instagram’da Etkileşim Artırma Yolları

 

Instagram etkileşimlerini artırırken amaç bunu doğal yoldan gerçekleştirmek olmalıdır. Beğeni, yorum, hikâye izlenme gibi işlemlerin botlara yaptırılması ve bu sayede otomatik etkileşim elde edilmesi mümkündür. Fakat bu ücretli hizmetlerden yararlanmak Instagram hesabının büyümesine bir fayda sağlamayacak, bilakis değerini yok edecektir.

 

Onun için Instagram’da etkileşim nasıl artırılır? sorusunun cevaplarını bilip uygulamak gerekmektedir. Onlardan bazıları şunlardır:

 

Ne Zaman Paylaşım Yapılacağı Belirlenmelidir

 

Instagram’da paylaşım saati her hesap için farklılık gösterir. Hedef kitlenin en aktif olduğu saatler tercih edilmelidir fakat bunu bulabilmek için farklı zaman aralıklarında deneme yapmak gerekir. Instagram istatistiklerinden de yararlanılmalı; paylaşımlar zamanlanarak yayınlanmalıdır.

 

Instagram Hikâyeleri İhmal Edilmemelidir

 

Hikâyelerin doğal etkileşim sağlamada mühim bir rolü vardır. Hikâyelerle başka hesapların gönderilerini paylaşıp onlardan faydalanmak da hesabın etkileşim oranını artıracaktır.

 

Hashtagler Analiz Edilmelidir

 

Hashtag kullanımı gelişigüzel olmamalıdır. Sektörle ilgili hashtagler seçilmeli, rakipler paylaşımlarında hangi hashtaglere daha çok yer veriyorsa onlardan faydalanılmalıdır. Ancak çok popüler hashtaglere yönelmek de yanlıştır. Çünkü yapılan paylaşımlar binlerce post arasında kaybolup gidebilir.

 

Çekiliş veya Yarışma Organize Edilmelidir

 

Kullanıcılar bu gibi faaliyetlere mutlaka ilgi gösterir. Hem birileriyle rekabet etmek hem de ücretsiz olarak bir şey kazanma fikri onlara câzip gelir. Fakat bu vasıtayla gelen takipçilerin sonra geri gitmemesi için onlara kaliteli içeriklerle hitap edilmeli, böylece takipçi sadakati sağlanmalıdır.

 

Takipçilerle Etkileşime Girilmelidir

 

Etkileşimlerin artması için etkileşime girmek lâzımdır. Takipçilerin fotoğraflarını beğenmek, yorum ve mesajlara cevap vermek kişilere kendilerini değerli hissettirir. Buna karşılık onlar da size etkileşim ile mukabelede bulunur.

 

Takipçiler Harekete Geçirilmelidir

 

Yapılan paylaşımlarda sorular sorularak veya takipçilere birkaç alternatif sunulup aralarından seçim yapması istenerek etkileşime teşvik edilmelidir. Örneğin ‘sizce bunlardan hangisi daha güzel?’ gibi bir ifade pek çok kişiyi yorum yazmaya itecektir. Takipçilerin fikir beyân edebilecekleri bir ortam oluşturulmalıdır.

Fotoğraf Açıklamaları Özenle Yazılmalıdır

 

Görsellerin metinleri hem bilgilendirici hem de eğlenceli olmalıdır. Böylece onlar sadece okunmakla kalmayacak, etkileşim de alacaktır.

 

Komik video ve görseller, özlü sözler, kamera arkası görüntüleri, istatistikler, gündeme ilişkin haberler en çok etkileşim alan paylaşım türlerindendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir