Web Tasarım

E-Ticaret’te Altın Kurallar

E-Ticaret’te Altın Kurallar

E-ticaret siteleri tüketiciler tarafından oldukça rağbet görmektedir. Çünkü tüketiciler bu sitelerde istedikleri her ürüne kolayca erişebilmektedir. E-ticaret satıcının da maliyetten ve zamandan tasarruf etmesini sağlamaktadır. Tabii ki bu sektöre her gün yeni şirketler dâhil olmaktadır. E-ticaret sitesinin ziyaretçileri ürünleri birbiriyle mukayese etme ve ihtiyacına uygun olanı bulma imkânına sahiptir. Şirketler de bu sayede geniş bir hedef kitleye ulaşabilmektedir. Firmaların bölgesel ve global çapta hizmet ağını genişletmesi, satış potansiyelini yükseltmesi e-ticaret siteleriyle mümkün olmaktadır.

 

Şimdi e-ticaretin kuralları ile ilgili bazı önemli noktalara temas edilecektir.

 

Kullanışlı ve Hızlı Bir Web Sitesi

 

Bir e-ticaret sitesinin sayfa geçişleri hızlı olmalıdır. Müşterilerin ürünleri verimli bir şekilde inceleyebilmesi ve satın alımın sorunsuz gerçekleşebilmesi için sitenin işlevsel bir biçimde tasarlanması gerekir. Sitenin her ekran ölçüsüne uygun olması da göz önünde bulundurulması gereken bir başka husustur. Buna ‘responsive tasarım’ denir.

 

Çekici Ürün Fotoğrafları

 

Ne satarsanız satın, ne kadar iyi olursanız olun müşterilerin gözünde nasılsanız öylesinizdir. Ürün fotoğraflarınız kendini gösterecek şekilde dikkat çekiçi olmalıdır. Ancak gerçek üründen farklı ve abartılı resimler de kullanılmamalıdır. Ürünü net göstermesi önemlidir. Bir de mümkünse yakın plan görüntüleri, detay kareler ürünün kullanım tarzına uyan kombinler ile birlikte fotoğraflanmalıdır. Mesela klasik bir ayakkabının resmi çekilirken şortlu bir manken ile kombinlenirse potansiyel müşteriye zıt bir görsel ile hitap edilmiş olur. Yırtık bir kot ile çekilen ayakkabının birbiriyle uyumlu olması, ayakkabının o pantolona yakışması gerekir.

 

Uygun Fiyat Politikası

 

 

Her ticari faaliyetin en hayati noktalarından biri fiyat politikasıdır. Fiyatların âniden değişmesi yahut birdenbire düşmesi; kârsız satışlar, brüt ve net kâr hesabının yapılmaması, fiyatlandırmada ürün birim, satış ve stok maliyetlerinin göz önünde bulundurulmaması satıcının kendi ayağına sıkması demektir. Fiyat dipte de en yüksekte de olmamalıdır. Rekabet edebilir, kârlı ve sürdürülebilir fiyat politikası benimsenmelidir.

 

Doğru Kurgulanmış Reklam Stratejileri

 

Online ve offline reklamlar e-ticaretin vazgeçilmezidir. Reklam stratejileri zekice oluşturulursa kazanılan müşteri sayısı fazla olacaktır.

 

 

Teslimatta Hız ve Kalite

 

E-ticarette ürün satıyor olsanız da esasen yapılan işin büyük bir kısmını lojistik olarak nitelendirmek mümkündür. Ürün tedarik edilmesi, kalite kontrolden ve mal kabulden geçirilmesi, depolanması, sipariş alınması, siparişin kargolanması ve müşteriye ulaştırma sürecinde takip edilmesi; işte bütün bu işlemlerin tamamı lojistiktir. Paketleme ve kargolama işlemlerine önem vermemek müşterileri hem o siteden, hem o markadan, hem de internet alışverişinden bile soğutabilir.

 

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.