Web Tasarım

E-Ticarete Başlamak İçin 12 Adım

E-Ticarete Başlamak İçin 12 Adım

İnternet kullanımı giderek yaygınlaşmış ve hâliyle ticaretin büyük bir kısmı da bu alanda yapılmaya başlanmıştır. E-ticaret üreticilere de maliyetten tasarruf ederek satış yapma olanağı sunmaktadır. Fakat e-ticaret dünyasına adım atmak öyle kolay değildir. Evvelâ şu hususların dikkatle uygulanması gerekir:

 

1.  Araştırma

Pazar araştırması yapılmalı ve pastadan nasıl pay alınabileceği analiz edilmelidir. Araştırma yapmadan –deyim yerindeyse- bodoslama atılmak işlerin hüsranla sonuçlanmasına yol açar. Bu yüzden ince eleyip sık dokumak gerekir.

 

2.  Tüketici Beklentilerini Göz Önüne Almak

Potansiyel müşterilerin e-ticaret sitesinden neler bekleyeceği sorgulanmalı ve sitenin altyapısı buna göre şekillendirilerek ürün yelpazesi bu doğrultuda oluşturulmalıdır.

 

3.  Ürün Kategorisine Uygun Tasarım

E-ticaret sitesinin tasarımı, ürünlerin kategorisiyle uyumlu olmalıdır. Renk seçimi, imajlar ve tüm ayrıntılar hesaba katılmalıdır. Sade, yalın ve şık olmak esastır.

 

Arz-Talep Dengesi

Satış yapılmaya başlandıktan sonra arz ve talep dengesinin iyi kurulması ve popüler ürünlerin belirlenerek onlara ağırlık verilmesi gerekecektir.

 

4.  Gizlilik Konusunda Hassasiyet

Müşterilerin kişisel bilgileri titizlikle saklanmalıdır. Kişisel haklar ihlâl edildiğinde yasal sorumluluk başlar ve bu, müşterinin güvenini temelinden sarsar.

 

5.  Güçlü Altyapı

Firmanın altyapısı taleplere cevap verebilecek şekilde olmalıdır. Ürünler çok talep görüyor ancak teslimat noktasında problemler varsa bu durum firmaya müşteri kaybettirir. Firma, bütün müşterilere aynı anda yetişebilecek kadar iyi yapılandırılmış olmalıdır.

 

6.  Teknik Donanım

Gerektiği zaman sorunların hızlı bir şekilde çözülebilmesi için teknik donanımların eksiksiz olması şarttır.

 

7.   Call Center

Bu hizmet de profesyonel olarak sunulmalıdır. Müşteriyle iletişim açısından Call Center hizmetinin büyük önemi vardır.

 

8.  Depolama

Depolama ve ulaşım sistemlerinin hiçbir aksaklık olmadan çalışması lâzımdır. Aksi takdirde ihtiyaçları hızlı ve etkin bir biçimde çözüme kavuşturmak mümkün olmayacaktır.

 

9.  Ödeme Seçeneklerinde Çeşitlilik

Pek çok bankayla anlaşma yapılarak müşteriye farklı ödeme alternatifleri sunulmalıdır. Bu, müşteriye alışveriş esnasında kolaylık sağlar.

 

10.Ürün Bilgi ve Görselleri

Ürüne ait bilgilerin, tanıtımların ve fotoğrafların tüm soru işaretlerini giderecek kadar açık, net ve detaylı olması da bir başka zorunluluktur.

 

11.Pazarlama Planı

Başarılı olmak için uzman bir kadro tarafından geliştirilen doğru pazarlama stratejilerineihtiyacınız olacaktır. Sitenizin daha fazla trafik almasını sağlayacak planlamalar yapılmalı ve bunlar adım adım tatbik edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir