Web Tasarım

E-Ticaret Siteleri İçin Blog Kullanımı

E-Ticaret Siteleri İçin Blog Kullanımı

E-ticaret siteleri için blog kullanımı ürünlerini internet üzerinden pazarlamak isteyenlerin ayrıntılarıyla bilmesi gereken önemli bir konudur. E-ticaret siteleri yalnızca ürün kategorilerinden ve ürün sayfalarından oluşmamalıdır. Blog da bir e-ticaret sitesi için olmazsa olmazdır.

 

E-Ticaret Sitesinde Blog Olması Neden Avantajlıdır?

 

Blog bölümü e-ticaret sitesinin daha fazla ziyaretçi çekmesini sağlar. Arama motorlarında üst sıralara yerleşmesine de katkıda bulunur. Sitenin daha ilgi çekici olması e-ticaret sitesinin blogunda yayınlanacak içeriklerin kalitesine bağlıdır.

 

E-Ticaret Sitelerinde Blog Nasıl Kullanılır?

 

Her şeyden önce blogun e-ticaret sitesinde kurulu olması gerekir. Yani Tumblr, Blogspot gibi ücretsiz blog siteleri tercih edilmemelidir. Blog içeriklerinin ilgili e-ticaret sitesinde yer alması kullanıcı deneyimi ve arama motorlarında otorite sahibi olmak açısından daha avantajlıdır. Sitede yer alan ürünlere dikkat çekmek blogdaki içeriklerle mümkündür.

 

Blog Adresi

 

Blog adresi de bu hususta dikkat edilmesi gereken bir başka konudur. Blogun ‘blog.siteadi.com’ biçiminde yani subdomaine  kurulu olması arama motorlarının blogu ayrı bir site olarak kabul etmesini sağlayacaktır. Bu nedenle blog ziyaretçilerinin ana domaine pek katkısı olmayacaktır. O yüzden blog yapısı ‘siteadi.com/blog’ olmalıdır.

 

PHP tabanlı blog scriptlerinden biri ana dizin içerisinde blog klasörü oluşturularak kullanılabilir. E-ticaret yazılımı alırken de blog hususuna dikkat etmelidir.

 

Muntazaman İçerik Yayınlamak

 

Düzenli olarak içerik girmek yalnızca e-ticaret sitesinin blog kısmı için değil başarılı olmak isteyen tüm web siteleri için zorunludur. Böylece kullanıcılar o siteyi her gün ziyaret eder hem de site devamlı güncellendiği için arama motorları da onu üst sıralara taşır.

 

SEO Kuralları

 

Blog içerikleri girilirken SEO kurallarına uygun olmasına özen gösterilmelidir. Örneğin en az 250 kelimeden oluşan, anahtar kelimelerin kalın veya italik olarak vurgulandığı, kısa paragraflar hâlinde yazılmış, H1, H2 ve H3 hiyerarşisine dikkat edilmiş içerikler oluşturulmalıdır.

 

Hedef Kitle

 

E-ticaret sitesindeki blog içerikleri hedef kitleye hitap etmelidir. Örneğin sitede dekorasyon ürünleri satılıyorsa blog kısmında yeni çıkan iPhone modelinden bahsedilmemelidir. Yani blogda paylaşılanlar satılan ürünlerle alâkalı olmalıdır. İçeriklerde ürünlere link verilmeli, potansiyel müşteriler ürünlere yönlendirilmelidir.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.