Kurumsal Web Tasarım

E-Ticaret Siteleri İçin Alan Adının Önemi

E-Ticaret Siteleri İçin Alan Adının Önemi

E-ticaret siteleri için domain seçimi oldukça önemlidir. Geleneksel ticaret faaliyetleriyle hizmet verenlerin alan adı markasından gelecektir. Bu nedenle çoğu zaman özel bir hazırlık yapmaları gerekmez.

 

Fakat alışveriş piyasasına ilk defa girecek firmalar bu konuda daha dikkatli olmalıdır.  Zira alan adı bir firmanın internet dünyasındaki kimliğidir. Seçilen alan adının, o siteyi benzerlerinden farklı kılacak tarzda, marka güvenilirliği ve bilinirliği açısından isabetli olması gerekir.

 

E-Ticaret Sitesi İçin Domain Nasıl Belirlenir?

 

Bir e-ticaret sitesi kurmadan önce hangi domainin kullanılacağına karar verilirken aşağıdaki noktalara dikkat edilmesi önerilir:

 

Tanımlayıcı ve Akılda Kalıcı Olması

 

E-ticaret sitelerinde alan adı, satışa sunulacak ürün yelpazesini veya hizmetleri tanımlamalıdır. Sizinle benzer ya da aynı sektörde yer alan firmaların alan adlarını inceleyip anahtar kelimelere yoğunlaşmanız; akılda kalıcı, telâfuzu kolay ve marka değeri taşıyan bir domain seçmeniz, 1-0 önde başlamanızı sağlayacaktır.

 

Alan adının jenerik veya keyword olması e-ticaret sitesi için büyük bir avantajdır. Domainin uzun olmaması, firmayı yansıtan kısa ve öz bir alan adı olması büyük önem taşımaktadır.

 

Popüler Kelimelerin Seçilmesi

 

Sitenin tasarımı ve içerikleri kadar, alan adının da SEO uyumlu olmasına özen gösterilmelidir. Popüler ve SEO’ya uygun bir alan adı seçmek, daha kolay tanınmanıza yardımcı olacaktır. Bunun için Google Adwords aracılığıyla analiz yapmanız ve sektörünüzle alâkalı popüler kavramları tespit etmeniz mümkündür.

 

Domainin SEO uyumlu olması ise arama sonuçlarında daha üst sıralara yerleşmesini sağlayan bir faktördür. Alan adı tescilinin .com üzerinden yapılması tavsiye edilir. .tc, .de, .online, .shop ve benzeri uzantılar güven telkin etmeyecektir. .net ve .org gibi uzantıların kullanılması dezavantaj olarak görülemez fakat yine de .com’un daha akılda kalıcı ve yaygın olduğu bir gerçektir.

 

Domain Önceden Alınmış Olmamalıdır

 

E-ticaret siteleri için alan adı seçerken domainin önceden alınmamış olmasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle alan adının marka tescili sorgulanmalı, kullanılabilir ve tescil tescillenebilir edilebilir olduğu teyit edilmelidir.

 

Domainin ban geçmişini ve spam skorunu da sorgulamayı unutmamalıdır. Alınmak istenen bir domain başkası tarafından kullanılıyorsa, o domaini sahibinden satın almak da bir başka alternatiftir.

Türkçe Karakter İçeren Bir Domain Tercih Edilmemelidir

 

Türkçe karakteri destekleyen domainler satılmaktadır fakat alan adlarında Türkçe karakter kullanımı sorun teşkil edecektir.

 

E-ticaret siteleri için alan adı belirlerken bunu ihmal etmemek, Türkçe karakterli domainlerden uzak durmak gerekir.

 

Nitekim kullanıcılar da buna alışık olduğu için; Türkçe karakterli domain duydukları zaman bunu Türkçe karaktersiz olarak yazma yoluna gidecekler ve siteye ulaşma noktasında sorun yaşayacaklardır. Karışıklığa mahal vermemek için içinde Türkçe karakter barındırmayan bir domain almalıdır.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.