Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yöneticisinin Görevleri Ve Maaşı

Sosyal Medya Yöneticisinin Görevleri Ve Maaşı

Sosyal medya yöneticisi olmanız için yaratıcı düşünme yeteneğiniz olması ve multimedya içeriğinin pazarlamada nasıl kullanılması gerektiğinin bilincinde olmalısınız. Bir sosyal medya yöneticisi olarak genel olarak hedefiniz, sosyal medya üzerisinde görünürlüğü ve müşteri ilişkilerini arttırmak olacaktır.

Sosyal Medya Yöneticisi Maaşı

Sosyal medya yöneticilerinin maaşları çalıştıkları işletmelere göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra sosyal medya yöneticilerinin kazandığı tecrübe süreleri ve yaptığı iş miktarları da maaşlarını etkilemektedir. Yapılan araştırma oranlarına istinaden sosyal medya yönetici maaşları 3.980 TL olarak belirlenmiştir.

Sosyal medya yönetiminde ortalama maaşın yanı sıra, en düşük maaş 2.820 TL olarak belirlenmiştir. Askeri ücrete yakın olan bu maaş ilk başta kulağa düşük gelse de, sonrasında kazanılan tecrübe ve yapılan iş sayılarındaki artış ile maaş miktarı da eşit oran ile çoğalacaktır. Sosyal medya yönetiminde en üst seviye maaş ise, 6.700 TL olarak belirlenmiştir.

Sosyal Medya Yönetici Çalışma Saatleri

Genel olarak Pazartesi-Cuma olarak haftada beş gün ve saat 09.00-17.30 saatleri arasında mesainiz olur. Fakat bazı şirketler ve ajanslar farklı olarak daha uzun saatler çalışmanızı isteyebilir. Bir içerik üstünde çalışmanız istenir ise, uzun saatlerde ve hafta sonu da çalışmanız istenir.

Serbest meslekte yarı zamanlı çalışma olarak anlaşma ve sözleşmeli çalışma olması durumuna karşın, full time çalışma istenmesi oldukça yaygın bir durumdur. Serbest çalışıyorsanız, müşterilerinizin ihtiyaçları ve alacağınız iş miktarına bağlı şekilde daha uzun saatler içerisinde çalışabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetici Gereksinimleri ve Nitelikleri

Sosyal medya yöneticilerinin belirli bir derece tecrübeye sahip olmasına karşın, bazı işverenlerin bu yöneticilere ihtiyacı olacaktır. Sosyal medya yöneticisi olmak için herhangi özel bir nitelik olduğunu söyleyemeyiz. Bu meslekte iyi olan herkes, işini yapabilir ve gelir elde edebilir.

Fakat belirteceğimiz özelliklere sahip olunması oldukça işe yarar. İşte o özellikler; şirket yönetiminde bilgili olmak, medya ve iletişimde profesyonellik, halka ilişkiler ve mesleki gelişim eğitim. Bir sosyal medya yöneticisi olarak çalıştıktan sonra, bilgilerinizi ve tecrübelerinizi hafızanızda taze tutmanız gerekir.

İlgili meslek kuruluşları ile mesleki nitelikler için çalışabilirsiniz; Veri ve Pazarlama Enstitüsü (IDM), Yeminli Pazarlama Enstitüsü (CIM), İletişim Reklamcılık ve Pazarlama

İşverenler Ve İş İlanları

Sadece bir kuruluş için çalışan firma içi fırsatlar genellikle kamu, özel sektör ve kar amaçlamayan sektörlerdeki orta ve büyük kuruluşlarda bulunmaktadır. Perakende, yüksek öğrenim ve hatta devlet tarafından oluşturulan bağımsız sektörler gibi çeşitli iş fırsatları bulma olanağınız vardır.

Kariyer Ve İş İmkânları

Sosyal medya yönetimi geleceğin yeni nesil bir mesleğidir. Bunun ile birlikte sabit bir kariyer yapısı yoktur. Çok çalışma sonucu olarak sosyal medya yönetiminde üst kademelere çıkarak, yönetim koltuğuna oturabilirsiniz. Üst seviyelere çıktıkça, maaşınızda artmış olacaktır.

Daha fazla detaylarımıza ulaşım sağlayabilmek için sitemiz içerinden google araması yapabilir ve ilgili sonuçlara kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir