Web Tasarım

E-Ticaret Siteleri İçin SEO

E-Ticaret Siteleri İçin SEO

E-ticaret siteleri için SEO olmazsa olmazdır. E-ticaret her geçen gün hızla büyümektedir. Bu sektör teknolojik yeniliklerle paralel olarak ilerlerken sitelerin de bu gelişmelere ayak uydurması gerekir. Doğru pazarlama stratejileri kullanıldığında, küçük çaplı e-ticaret sitelerinin de kısa zamanda büyük mesafe katetmesi zor olmayacaktır.

 

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Stratejileri

 

Bunlar e-ticaret sitelerinin arama sonuçlarındaki görünürlüğünü artırmak için uygulanması gereken kurallardır. Site trafiğinin yani ziyaretçi sayısının ve etkileşim-satış, kısaca dönüşüm oranlarını artıracak olan şey işte bu SEO stratejileridir.

 

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Unutulmamalıdır

 

‘Pantolon’ kelimesi yerine ‘hamileler için bol paça pantolon’ kelimesinin e-ticaret siteleri için SEO açısından daha uygun olduğu âşikârdır. İşte bu tarz kelimelerin başlıklarda, ürün açıklamalarında ve daha pek çok yerde kullanılması avantaj sağlayacaktır.

 

Google Trends, Ahrefs, Google KeywordPlanner gibi araçları kullanmak da bu işi kolaylaştıracaktır.

 

Meta Başlığı ve Meta Açıklamaları Özgün Olmalıdır

 

Her ürün sayfasına özel meta başlıkları ve meta açıklamaları yazılmalıdır. Bunlar, ziyaretçileri cezbedecek şekilde hazırlanmalıdır. Örneğin; ‘hamileler için bol paça pantolon en ucuz fiyatlarla, bedava kargo seçeneği ve taksit fırsatlarıyla; kaçırma!’ tarzında yazılmış bir meta açıklaması, ilgili ürün sayfasının daha çok tıklanmasına yardım edecektir.

 

Meta Title ve Meta Description oluşturulurken arama motorlarının sunduğu önerilerden de faydalanılmalıdır.

 

Semantik yaklaşımla kurgulanan, LSI yani ‘gizli anlamsal indeksleme’ kriterlerine uygun; anahtar kelimeleri ve değişik varyasyonlarını ihtiva eden, kullanıcıların sorularına kısa ve öz yanıt veren bilgiler kullanılmalıdır.

 

Site Yapısı SEO’ya Uygun Optimize Edilmelidir

 

E-ticaret sitelerinde SEO uyumlu web tasarım sitenin arama motorlarında üst sıralara çıkmasına etki eden önemli faktörlerden biridir.

 

Site; müşterilerin kolayca dolaşabileceği tarzda dizayn edilmiş olmalıdır. Site hızı da dikkat edilmesi gereken bir başka unsurdur.

 

Site yapısının ‘Ana Sayfa|Kategoriler|Alt Kategoriler|Ürünler’ şeklinde düzenlenmesi en ideal olanıdır.

 

URL yapısının da tutarlı ve kısa olması gerekir.

 

E-Ticaret Siteleri İçin SEO İpuçları

 

Bunlara ilâveten aşağıdaki hususlar da e-ticaret sitesinin SEO bakımından güçlü olması için gereklidir:

 

  • Canonical etiketlerin kullanımı
  • Tarama bütçesinin geliştirilmesi (Çalışmayan linklerin düzeltilmesi, site haritasının düzenli aralıklarla güncellenmesi, aynı içeriklerin kaldırılması, bağlantı yapısının optimizasyonu, kırık linklerin giderilmesi)
  • Kullanıcı deneyiminin mobil indeksleme dikkate alınarak düzenlenmesi (Sitenin mobil uyumlu ve kullanıcı dostu olması)
  • DeepCrawl, SemRush veya Screaming Frog gibi araçlarla site hatalarının tanımlanması; HTTP hatalarının, eksik görsel alt textlerinin, meta açıklama veya H1 etiketi eksikliklerinin tespit edilerek çözüme kavuşturulması
  • Her ürün sayfası için farklı yazılar hazırlanması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir