Sosyal Medya Yönetimi, Web Tasarım

E-Ticaret Siteleri İçin İdeal Instagram Yönetimi

E-Ticaret Siteleri İçin İdeal Instagram Yönetimi

E-ticaret siteleri için Instagram yönetimi; ilgili e-ticaret sitesinin Instagram profilini düzenli olarak güncellemek, ürünlerle ilgili detaylı bilgileri, kampanya ve yenilikleri o hesaptan da duyurmak gibi faaliyetleri içerir. Instagram yönetimi doğru uygulanırsa e-ticaret sitesine potansiyel müşteri çekmek kolaylaşır.

 

E-Ticaret Sitesinin Instagram Hesabı Nasıl Yönetilir?

 

E-ticaret sitesinin Instagram hesabını profesyonelce yönetmek marka bilinirliği ve rekabeti açısından büyük önem taşımaktadır.

 

  • Her şeyden önce e-ticaret sitesinin Instagram hesabındaki profilde e-ticaret sitesinin linkine yer verilmelidir.
  • Profil içeriklerinde firmanın telefon ve adres gibi iletişim bilgileri de olmalıdır.
  • Ürünlerle ilgili paylaşılan tanıtım görselleri kaliteli olmalı; bunlar periyodik aralıklarla güncellenmelidir.
  • Yapılan paylaşımlar gündemden bütünüyle uzak kalmamalı; ara sıra güncel konulara da değinilerek takipçilerin ilgisi taze tutulmalıdır.
  • Profilde markanın kimliğini yansıtan, slogan tarzı kısa açıklamalar kullanılmalıdır.

 

Hashtaglerin Önemi

 

E-ticaret sitesi Instagram yönetimi hashtag kullanımıyla doğrudan ilişkilidir. Uygun hashtaglerin orantılı olarak kullanılması, yapılan paylaşımların daha fazla kişi tarafından görülmesini; daha doğrusu hedeflenen asıl kitleye ulaşılmasını sağlayacaktır.

 

  • Paylaşılan her görselde belli hashtagler olmalıdır. ‘Alışveriş’ ve benzeri popüler hashtagler unutulmamalıdır. (Tabii ki ‘alışveriş’ yerine ‘alisveris’ yazılması daha doğru olur. Bazı Türkçe hashtaglerin listelenmesinde sorun yaşandığı için, bu şekilde bir kullanım önerlir.)
  • ‘Erkek giyim’ veya ‘kadın giyim’ gibi hashtagler hedef kitleye erişimi kolaylaştırır.
  • Ürünlerin klasik ve spor gibi farklı modellerine ait özelliklerini etiketler vasıtasıyla aktarmak oldukça faydalıdır.

 

Beğeniler ve Yorumlar

 

E-ticaret siteleri için Instagram hesap yönetimi yalnızca paylaşımlardan ibaret değildir. Marka ürünlerinin olduğu veya markadan bahsedilen gönderileri beğenmek, takipçilerin yorumlarını beğenerek yorum ile karşılık vermek de etkileşimi artıracaktır.

 

Paylaşımlarda Filtre Kullanımı

 

Resimlerin profesyonel araçlar kullanılarak hazırlanması oldukça mühimdir. Fakat böyle bir hazırlık yapılmadıysa en azından Instagram filtre seçeneklerinin kullanılması lâzımdır. Paylaşımdaki görsel kusurların göze batmaması için bu filtrelerden mutlaka yararlanılmalıdır.

 

Düzenli Paylaşım Yapılması

 

E-ticaret sitesi Instagram yönetimi için uyulması gereken bir diğer kural, her gün muntazaman paylaşımda bulunulmasıdır. İstikrarlı paylaşım yapmak doğru Instagram yönetiminin püf noktalarından biridir fakat günde birkaç paylaşımdan öteye geçilmemeli; kullanıcıların aşırı paylaşımdan sıkılıp takipten çıkmasına sebep olunmamalıdır.

 

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.